12. října 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Design

Současný šperk se sjel do Bratislavy. Láká na punk i zlato ve WC

Plakát na letošní Šperk Stret | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plakát na letošní Šperk Stret | foto: Šperk Stret 2012

Bratislava se v těchto dnech stala metropolí autorského šperku. Na slovenskou akci Šperk Stret se sjeli designéři z Anglie, Mexika, Maďarska i České republiky a zájemce zde čeká kromě zajímavých přednášek, happeningů a výstav i speciální "nákupní akce."

Konferenci pořádá Vysoká škola výtvarných umění v Bratislavě a letos se koná už pátý ročník, tentokrát na téma Jewellery__Limited. Pozvání ateliéru S+M+L_XL opět přijali významní světoví šperkaři, mezi nimi i evropská hvězda Herman Hermsen, který měl přednášku ve čtvrtek. Připravil zde také výstavu současného šperku Connecting Identities, kterou najdete v Galerii Medium do 31.10.2012.

Minimalistický produkt, konceptuální šperk i anglický punk


Pokud vás však zajímá současný designový či autorský šperk a máte volný pátek, určitě se do slovenské metropole vydejte. Dnes totiž ještě stihnete mnoho zajímavých akcí. Cyklus přednášek na půdě univerzity (Hviezdoslavovo náměstí 18, místnost č.135) zahájí mladý německý designér Daniel Michel, který se kromě šperku věnuje i produktovému designu a jeho čistý rukopis doplňuje nadsázka a hra se slovy. Jako příjemná protiváha pak vystoupí kolumbijská konceptuální šperkařka Laura Alvardo, která ve své práci klade největší důraz na myšlenku a věcem ráda dává nové příběhy.

Posluchačům se ještě před obědem představí skupina Timothy Information Limited s přednáškou Punk/ Are you serious? Angličani v čele s Timem Carsonem si berou na paškál politiku, jejich díla jsou často kinetická a s humorem komentují každodenní svět kolem nás.

Odpoledne svou tvorbu ukáže slovenský šperkař Matěj Bezúch a česká designérka Radka Kováčíková žijící v New Yorku, jejíž práce je známá kombinací vysokého a nízkého, levného a exkluzivního, vtipem (příkladem může být třeba zlatý šperk určený toaletní míse).

Práce Radky Kováčíkové

Práce Radky Kováčíkové

Kromě přednášek můžete navštívit i mnoho výstav, workshopů a prodejních akcí, které pokračují i po skončení konference. Anglická profesorka Julia Keyte přivezla do Bratislavy svůj projekt Objects in Purgatory, v němž zkoumá úlohu nechtěných dárků, a i vy se s ní můžete zúčastnit workshopu zkoumající existenci těchto předmětů, které nechceme, ale vlastně je ani nejsme schopni vyhodit. Nastupující generaci českých šperkařů zastupují Mája Steffanová, Zuzka Dadáková a Hanka Polívková a jejich instalaci Poďpodpodchod naleznete ve stanici Zochova, projekt 4D Řezáčové, Hesounové, Olšákové a Houdkové najdete v ulici Velehradská 7. Dvacet let existence bratislavského šperkařského ateliéru připomíná výstava Liquid a ujít byste si neměli nechat Pozemské zahrady, expozici připomínající tragicky zesnulou slovenskou šperkařku Bety K. Majerníkovou. Více informací o programu, přednáškách a výstavách najdete ZDE.

Šperky Bety Majerníkové

Šperky Bety Majerníkové

A slibovaný nákupní tip nakonec. Designový obchod Slávica ve čtvrtém poschodí obchodního domu Dunaj se do soboty změní na šperkařský speciál, ve kterém si budete moci koupit produkty studentů bratislavské univerzity.

Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu
Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu

Teploty stoupají a krásné počasí nás zve do stínu stromů zahrad a parků. A to je ideální příležitost něco si ukuchtit. Inspirujte se nejlepšími recepty na grilování od našich uživatelek.