Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Spokar X. Zubní kartáček českých designérů vyhrál americkou cenu

Design

  6:46
Navržený byl tak, aby vyhovoval správnému úchopu při čištění zubů. Design i ergonomii proto Studio Novague muselo konzultovat se stomatology. Kartáček Spokar X už nyní slaví úspěch i ve světě, získal totiž prestižní americkou cenu Good Design Award. „Ergonomie sehrála asi tu nejdůležitější roli a spatřoval jsem v ní velkou příležitost pro designové řešení. Tělem kartáčku prochází rýha, která má zajistit lepší a stabilnější držení,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz designér Petr Novague.

Kartáček Spokar X foto: studio Novague

Lidovky.cz: Za kartáček Spokar X obdrželo vaše studio prestižní americkou cenu Good Design Award. Kolik času jste strávili konzultacemi se zubaři?
Design kartáčku vznikal několik měsíců, kompletní proces příprav více než rok. Bylo nutné zapracovat rady stomatologů, ale zároveň dbát na vyrobitelnost kartáčku a také zohlednit technologie zatloukání vláken. Kartáček má extrémně vysoký počet vláken, snažili jsme se dosáhnout proti veškeré konkurenci na tak vysoký počet, který by kartáčku dodal ty nejlepší vlastnosti. Počet vláken totiž přímo souvisí s kvalitou čištění zubů.

Návrh oceněného kartáčku Spokar X

Lidovky.cz: Co vám stomatologové radili především?
Myslím, že v roce 2018 už většina uživatelů ví, že klíčové vlastnosti kartáčku jsou počet vláken, čím vyšší tím lepší. Ale hlavně vlákna musí být velmi jemná. Tento designový kartáček bude mít tedy pouze měkká vlákna, žádné střední nebo dokonce tvrdé. Označení měkkostí se dělí na soft, supersoft a ultrasoft.

Lidovky.cz: Pokud člověk někdy navštívil zubního hygienistu, tak ví, že jednou z nejdůležitějších věcí je to, jak kartáček držíme. Zabývali jste se tím také?
Ergonomie sehrála asi tu nejdůležitější roli a spatřoval jsem v ní velkou příležitost pro designové řešení. Tělem kartáčku prochází rýha, která má zajistit lepší a stabilnější držení. Hlava kartáčku je pak mírně naklopena více než má mnohá konkurence, čímž se lépe dostane uživatel k zadním zubům.

Lidovky.cz: Co vás vůbec přivedlo k myšlence pustit se do designu zubních kartáčků?
Studio Novague řeší vždy zakázky, které přinese trh, s firmou Spokar jsme se pustili do poměrně široké spolupráce. Jako první zakázku nám svěřili právě inovaci v oboru zubní hygieny. Zabýváme se nyní ale ji dalšími jejich produkty a to včetně nového brandingu a grafiky.

Český zubní kartáček Spokar X od studia Novague dostal americkou cenu za design
Jak vznikal Spokar X

 Lidovky.cz: Čistíte si s ním zuby i vy sám?
Abych řekl pravdu, jsem posedlý péčí o zuby, mám pocit, že je to určitá vizitka, stejně jako dobrý fyzický stav a celková kondice. Dosud jsem zkoušel nejrůznější značky, americké, švýcarské ale teď myslím už bude volba jasná. Zůstanu u tohoto kartáčku X.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě
Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě

Pražští jogíni se 21. června poprvé připojili k ostatním jogínům, aby s nimi oslavili Mezinárodní den jógy. Oslavy se zúčastnilo 400 jogínů a sešli...

Mohlo by vás zajímat