Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sportoviště v Sazovicích: Když se spojí místní investor a skvělý architekt

Design

  7:00
Bylo tu zchátralé hřiště a polorozpadlý bazén. Teď v Sazovicích, malé obci mezi Zlínem a Otrokovicemi, najdete jedno z architektonicky nejnápaditějších sportovišť u nás. Promyšlené je do detailu.

Sportoviště v Sazovicích foto: LIBOR STAVJANÍK, TOAST A DANIELA DOSTÁLKOVÁ

Sazovice jsou malá obec s méně než tisíci obyvateli pár kilometrů od Zlína. Při cestě z Otrokovic do baťovského města stačí odbočit v Malenovicích směrem k severu, projet Tečovicemi a za pár minut jste v cíli. Při příjezdu vypadají Sazovice jako jakákoliv jiná moravská vesnice. Když však popojedete pár stovek metrů do jejího nitra, spatříte po levé ruce sportovní areál, který se běžné realitě českého venkova naprosto vymyká.

Rozlohou, vybavením, ale především kvalitou provedení, která je patrná na první pohled. Sazovice jsou totiž sídlem společnosti MRB Sazovice, která vznikla roku 1990 a od zámečnické a klempířské výroby se postupně propracovala k všestrannému zpracovávání, řezání, lakování, ohýbání a tvarování kovových i nekovových plošných materiálů. A tato společnost se stala investorem proměny bývalého sportovního areálu.

Co se dá udělat ze starého hřiště

Ukázalo se, že na plochu zchátralého, nevyužívaného fotbalového hřiště se toho vejde podstatně více. Najdeme tak na něm obnovené pětadvacetimetrové koupaliště, doplněné o novou skluzavku a dětské brouzdaliště, dětské hřiště, wellness a saunu, tenisový kurt, dvě hřiště na malou kopanou a házenou, relaxační travnatou plochu s napevno umístěnými slunečníky a multifunkční hřiště s mantinely, kde je možné zahrát si i inline hokej nebo hokejbal.

Po všech stránkách dotaženému areálu dominuje budova restaurace vyzdvižená nad terén. Její stíněná terasa nabízí výborný výhled.

V jádru areálu se nachází otevřený jednopodlažní altán s ocelovou konstrukcí. Skrývá sprchy oddělené sklobetonovými zástěnami a venkovní bar s posezením. Altán je orientován kolmo na hlavní objekt restaurace a tato základní pravoúhlá struktura je typická pro rozmístění všech prvků v areálu. Jedinou výjimku představuje šikmina zadní fasády wellness části, která kopíruje tvar pozemku určený potokem, jenž protéká kolem. Potok také do budoucna představuje jediné možné ohrožení sportoviště, přestože se architekti snažili nebezpečí záplavy objektů minimalizovat.

I zdánlivě jednoduchá a utilitární konstrukce šaten a wellness části je pojata velkoryse a příznivý dojem z uzavřeného interiéru je posílen podlouhlým světlíkem, který přináší přirozené světlo do hloubky dispozice. Areál představuje počin jak z urbanistického, tak designového hlediska. Jinými slovy, ocenění zaslouží celková koncepce, kdy se při respektování původního bazénu a objektu šaten podařilo areál doplnit o další objekty tak, že území nepůsobí přehuštěně ani řídce. Nejlépe je to vidět na hlavním objektu restaurace s venkovní terasou, který v sobě integruje i vstup ke koupališti. Využívá výškového rozdílu mezi silnicí vedoucí kolem a dnem sportovišť. Restaurace je zvednuta na nohy tvořené železobetonovým rámem. Betonová rámová konstrukce umožňuje chovat se v jejích výplních maximálně svobodně. Autoři dovnitř vložili dřevostavbu s vnějším modřínovým povrchem. Jiné části rámu jsou celoprosklené a umožňují výborný vizuální kontakt s okolím.

Pohled do interiéru restaurace.

Toto jednoduché, ale zásadní rozhodnutí v sobě obsahuje řadu výhod. Do hlavního prostoru restaurace se vstupuje po ocelové lávce, bezbariérově, pod korunami stromů. Už přístup je tedy krásný zážitek. Kombinace dřeva a betonu se výborně doplňuje. Uvnitř je stavba dostatečně útulná a působí dojmem klubovny, tedy adekvátně k vesnickému prostředí, zvenku jí pak betonový rám dodává na velkorysosti, stabilitě, trvanlivosti a odstraňuje dojem dočasnosti, jímž strádají mnohá jiná sportoviště. Prostor pod domem je využit pro kapacitní parkování, které v letních měsících ale nemůže stačit. To je ale spíš dokladem velké popularity sportoviště než čehokoli jiného.

Přehled z terasy

Vrcholný zážitek v restauraci pak představuje vykonzolovaná terasa po celé délce objektu. Je s prostorem sportovišť propojena vnějším ocelovým schodištěm a proti slunci chráněna další konzolou, tentokráte s dřevěnými slunolamy. Díky svému vyvýšení nad okolní terén nabízí výborný výhled na všechna sportoviště a opravdu si tu zde připadáte jako na návštěvě ve Švýcarsku. Podobný sportovně relaxační areál je totiž možné navštívit v hlavním městě kantonu Ticino,v Bellinzoně, kde byl realizován na konci 60. let podle návrhu dnes už legendárního architekta Aurelia Galfettiho (podívejte se na něj zde).

Každého zájemce o architekturu musí na první pohled zaujmout celková dotaženost areálu, která je pro autorský kolektiv architekta Pavla Mudříka typická. Myslelo se i na zeleň (byly vysazeny nové stromy), ploty, osvětlení, mobiliář i orientaci v areálu pomocí jednoduchého, ale přehledného informačního systému. Velkou pozornost autoři věnovali vnějším povrchům – i parkoviště je uděláno kultivovaně. Samozřejmostí je dostatek stojanů pro kola v obou výškových úrovních hlavního objektu. 

FAKTA

Autor: Pavel Mudřík Spolupráce: Pavel Krampla, Milan Nečas, Marian Lanc Investor: MRB Sazovice s. r. o. www.nakoupalisti.cz Projekt: 2008–2009 Realizace: 2009–2010

Soukromé investice jsou často dávány do protikladu k veřejným. Jako kdyby spolu musely nutně soupeřit. Soukromí investoři jsou často osočováni ze snahy parazitovat na veřejném prostoru a je jim podsouváno, že jejich jedinou motivací je co největší finanční zisk. Zde je názorně vidět, že i soukromá investice může jednoznačně přispět k výraznému zlepšení občanské vybavenosti nejen pro obyvatele malé obce, ale i návštěvníky z širokého okolí. Do Sazovic je třeba poslat soukromému investorovi a architektovi velkou gratulaci.

Autoři: