Neděle 16. ledna 2022, svátek má Ctirad
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stará mystika a nové formy v DOXu

Design

  14:10
Rudolf Steiner byl filozofem, spisovatelem, architektem, osobitým myslitelem a zakladatelem antropozofie. Dodnes se osvědčuje jeho systém výuky v tzv. waldorfských školách, podle jeho receptur se stále vyrábí přírodní kosmetika. A neustále se o něj zajímají výtvarní umělci.

Citronová energie. Drobný objekt Josepha Beuyse Capri-Batterie je metaforou přírodní energie a ukázkou novodobé práce s transcendentální symbolikou barev. foto: OOA-S, o.s.

Dílo Rudolfa Steinera (1861-1925) lze těžko shrnout do pár vět. Je jisté, že na přelomu 19. a 20. století Steinerovy myšlenky oslovovaly řadu lidí. Zdály se nabízet cestu k pochopení světa, na nějž už nestačilo ani náboženství, ani věda. Vytvořil učení, ve kterém se propojovalo obojí, mystika i racionalita. Ovlivnil pedagogiku, medicínu, ale i řadu umělců. Na počátku minulého století k nim patřili třeba průkopník abstrakce Piet Mondrian nebo řada tanečníků, které ovlivnil svou ideou eurytmie. Dnes na steineriány narazíme jen zřídka, ovšem současná výstava v Centru současného umění DOX úspěšně argumentuje, že řadu děl současného umění můžeme číst ako dialog se Steinerovým myšlením.

Výstava vznikla na základě spolupráce mezi Muzeem užitého a

Výstava

Rudolf Steiner a současné umění Centrum současného umění DOX Praha 7, Poupětova 1

do 12. září 2011

současného umění MAK ve Vídni, Kunstmuseem Wolfsburg a Kunstmuseem Stuttgart. Najdeme na ní díla slavných umělců, které by nás nikdy nenapadlo spojovat: Josepha Beuyse, Anishe Kapoora nebo třeba Karla Malicha. Je dobře, že jedna ze zastávek expozice je i v Praze. Mezi klady výstavy patří i zapojení českých umělců do světových souvislostí. Mystická díla Josefa Váchala z počátku 20. století i drátové plastiky a pastely zmiňovaného Karla Malicha z jeho konce do výstavy skvěle zapadají. A je jedno, jestli jde o bezprostřední reakcí na svět Steinerových myšlenek, nebo jen projev, které jsou k němu pozoruhodným způsobem paralelní, V ní ostatně nejde o dokazování přímého vlivu Steinerovy antropozofie na současné umělce, jako spíše o otevření širokého pole souvislostí mezi výtvarným uměním a dílem člověka, který se pokoušel vytvořit nový systém porozumění světu.

| Zvenku se stavba projevuje nenápadně. Na tom má velký podíl i to, jak úspěšně propojuje staré a nové do jednoho celku.

V tomto ohledu se Rudolf Steiner podobal současným umělcům, kteří také tvoří vlastní vesmíry. Sám Steiner se ale zabýval architekturou, navrhoval budovy, jejichž rozvrh a geometrické tvary odkazovaly k číselné a vztahové mystice, které byly součástí jeho myšlení. A svým způsobem byl Steiner i výtvarníkem, který psané úvahy prokládal řadou diagramů a náčrtků. Zde se objevuje jistá nesnáz: nejenže řada návštěvníků DOX nemusí Steinerovy myšlenky podrobně znát, ale mnozí z nich ani neumí německy. Vystavené dokumenty nebo tabule se tak ze schémat osvětlujících komplikované myšlenky stávají jen výtvarnými artefakty a v zásadě dekorativními předměty, což by se asi Steinerovi příliš nelíbilo. V rámci výstavy pořádá Centrum současného umění DOX široké spektrum doprovodných a vzdělávacích programů. Mimo jiné proběhne panelová diskuse na téma "Duchovní tradice v současném umění" nebo hudebně-taneční představení skupiny ME-SA, reagující na Steinerův odkaz modernímu pohybovému umění. Chystá se beseda o vlivu Steinera na českého hudebního skladatele a formálního experimentátora Aloise Hábu nebo komentované procházky "steinerovskou" Prahou s antropozofem Tomášem Boňkem. Cyklus uzavře 4. září 2011 celodenní konference diskutující o odkazu a tématech spojených s osobností a filozofií Rudolfa Steinera.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Jak co nejrychleji otěhotnět? Stáhněte si praktický eBook zdarma
Jak co nejrychleji otěhotnět? Stáhněte si praktický eBook zdarma

Jestli se ptáte na otázku „Jak co nejrychleji otěhotnět?“, máme pro vás odpověď. Vše o tom jak přijít do jiného stavu, se dozvíte v naší nadupané...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat