26. dubna 2010 11:37 Lidovky.cz > Relax > Design

Svítidla jako živá. Ne doplněk, ale základ

Cosmic Leaf. Řada svítidel navržená Rossem Lovegrovem je vytvarována z methakrylátu, rozptylujícího světelné paprsky.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cosmic Leaf. Řada svítidel navržená Rossem Lovegrovem je vytvarována z methakrylátu, rozptylujícího světelné paprsky. | foto: Artemide

Vitra prodává papírová světla připomínající lehké mráčky a novinkou v showroomu Artemide je lampa, která sama řídí intenzitu svého světla podle denní doby. Trendová organická svítidla interiér doslova oživují.

Před třemi nebo čtyřmi lety jsem v jednom dokonale zařízeném pražském bytě narazila na neobvyklé svítidlo. Majitelka si ho přivezla z Paříže a byla na něj dost pyšná. Zvenku trochu připomínalo malý překližkový hrudní koš nebo obě plíce s průdušnicí a náležitě se i jmenovalo Lunge (německy plíce). Výrobce jsem však bohužel nedohledala. Svítidlo v sobě mělo malý solární panel a když se zapnulo, rozevíralo se a "stahovalo" právě jako plíce. Svítidla přírodních i živočišných tvarů právě přicházejí do módy, i když "plíce" k nám nikdo nedováží. Zatím.

Samo dýchá, samo žije
"Módní jsou formy inspirované přírodou, různé bloby, dlouhé mušle nebo oblázky," říká mladá interiérová designérka Sibel Rhea Akyol. "Všechno, co podporuje trend propojení člověka s přírodou."

Mimo jiné i tzv. morfózní světla. "Technologie My White Light mění intenzitu světelného zdroje podle míry venkovního světla," vysvětluje Hynek Medřický z Artemide. Pracuje na jednoduchém principu dvou na sobě nezávislých světelných programů. První obsahuje nastavení intenzity osvětlení, které si uživatelé sami určí a mohou je měnit pomocí speciálního ovladače.

Druhý princip je ještě zajímavější, protože je naprosto nezávislý – reaguje pouze na míru světla v interiéru i venku a podle toho sám naladí atmosféru do potřebné síly osvětlení. "Barva se pak mění podle denní doby: v poledne je nejmodřejší a směrem k západu slunce bělá a žloutne. S její pomocí můžete i trochu ošálit svůj biorytmus. Když potřebujete v deset večer dodělat neodkladnou práci a zavírají se vám oči, nastavíte si polední modré světlo, které vás trochu probere."

Lampa Pipe svítí bodobě i rozptylem.

Své kouzlo ale mají i světla, která nejsou tak samostatná. "Obzvlášť v ultramoderním interiéru, kde je všechno jednoduché, minimalistické a jednobarevné, dokážou místnost výrazně zjemnit," radí Sibel. V jejich případě hodně záleží na materiálu svítidla a pocitu, jaký by měla místnost vyzařovat. Textilní a papírová svítidla interiér zjemňují, zatímco plasty pomáhají světlo tónovat do barevných odstínů. V kombinaci s nerezem mohou oba materiály skloubit perfekcionismus minimalistických a rozevlátost organických svítidel, jakým je např. Pipe od Artemide. Stropní i nástěnná lampa připomíná zakroucený stvol s pupenem. Její "kalich" svítí celý a dokáže tak tlumeně přisvítit místnost i bodově osvětlit obraz.

Nejdůležitější součást interiéru

Při výběru osvětlení se nevyplatí šetřit. "Světlo je obvykle podceňované a řeší se jako poslední. Je to ale chyba. Doma můžete mít spoustu krásných věcí, ale když je nedokážete zvýraznit právě pomocí světel, je to k ničemu. Nejdřív si sice říkáte, že to jsou jen světla, ale není to pravda, protože dotvářejí celý interiér," vysvětluje Sibel Rhea Akyol.

Proto je dobré vyhradit si od začátku v rozpočtu peníze právě na nákup svítidel a počítat s tím, že nepůjde zrovna o levnou záležitost. "Když investujete do jednoho kusu deset nebo dvacet tisíc, není pak problém doplnit další světelné zdroje třeba v Bauhausu. I tady se dají najít pěkná světla, která nechají vyniknout a dostatečně vyznít právě ten jeden důležitý kus."

Svůj vlastní prostor, to je, co designová svítidla potřebují ze všeho nejvíc. Dotvářejí vzhled interiéru, ale přitom si uzurpují určité místo jen sama pro sebe. Ať už jde o výrazná plastová světla třeba ve tvaru křídla, jakým je Icarus z Rendl Light studia, nebo mnohem jednodušší tvary létajících talířů jako Carme od Lucis, měla by se kombinovat jen velmi opatrně.

"Jednou variantou je kombinace pomocí podobné barvy, nejlépe bílé nebo nerezu. Nejjednodušší ale je opravdu se zaměřit jen na jedno oblíbené svítidlo. A nekupovat série. Svítidla z jedné série totiž budou vždy vypadat fádně. Opakování jednoho motivu zabije všechno zajímavé, co v nich je," upozorňuje Sibel.

Nebát se a recyklovat
Pro originální kousky ovšem není nutné vyrážet jen do obchodů. "V Turecku, odkud napůl pocházím, je běžné, že si lidé nechají staré věci opravit, nakoupí pár nových komponentů a vytvoří tak překvapivě pěkné interiérové doplňky," říká Sibel. Opravit si za pár korun babiččinu lampu je ekologické i moderní.

Mladí designéři i přední světoví výrobci napodobují vzhled klasických stojacích lamp – a přitom je mnozí máme doma někde uložené. Jde o jen o to, použít tradiční věci netradičním způsobem. "Stačí vyměnit dráty a vyrobit nový klobouk," navrhuje Sibel. "Můžete ho samozřejmě koupit, ale pokud jste trochu tvůrčí, zkuste zapojit svou fantazii a vymyslet něco sami. Já mám například stínidlo lampy omotané běžným obvazem a vypadá výborně."

Tereza Nejedlá