Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dům a byt z polštářů, doplňků za pár korun

Design

  12:48aktualizováno  12:58
Arabové – a podle nich třeba Francouzi – už pár století vědí, že na ničem si člověk tak nepohoví jako na polštáři. Obložená pohovka si doslova říká o relaxační chvilku a polštáře na ní zdaleka nemusejí mít jen „čtyři rohy“...

Polštáře dokážou místnost zútulnit i designově a barevně podpořit foto: Pillow Heaven

Během posledního půlroku se u nás objevily minimálně dva obchody, které se specializují na celkem úzký sortiment. Závěsy, sedací pufy nebo deky představují jen doplňkové zboží. Tím hlavním artiklem jsou polštáře všech myslitelných tvarů, materiálů i barevných kombinací.

Dokonalý doplněk

"Polštáře dokážou jedinečně vykouzlit atmosféru – to žádný jiný doplněk neumí," říká interiérová designérka Romana Hozáková. "Dovedou být luxusní, slavnostní, moderní, bláznivé nebo i nenápadné, když máte výrazně vzorované závěsy nebo třeba pohovku." Především ale v obýváku nebo v ložnici dokážou vytvořit pocit absolutního pohodlí.

"Původně jsme si mysleli, že otevřeme jen pobočku a velkoobchod se vzorkovnou, ale ukázalo se, že o nás mají zájem sami koncoví zákazníci i interiéroví designéři," popisuje začátky obchodu Pillow Heaven jeho spolumajitelka Michaela Losekoot Mazancová.
K svatbě si s manželem přáli polštáře na novou pohovku, ale ukázalo se, že u nás je v tomto ohledu extrémně malý výběr.

Na návštěvě u manželových rodičů v Holandsku pak objevili firmu Dutch Dekor. "Nejprve jsme chtěli koupit polštáře jen pro sebe, ale pak nás napadlo: Proč je vlastně nedovážet?" Podobně vznikl i e-shop Kláry Smržové The Pillow Shop, který nabízí luxusní polštáře z Francie, Anglie nebo Spojených států.

Polštáře dokážou místnost zútulnit i designově a barevně podpořit

Jejich nabídka je výjimečná ještě v jednom ohledu – obě firmy se snaží ukázat svým zákazníkům, že je možné chtít od polštářů víc, než co běžně vidí v obchodech. Největší rozdíl je ve vzorech a zpracování, ale snaží se do jisté míry dělat "osvětu" i v samotném dekorování.

"U nás se tradičně příliš nezdobí a až v posledních letech se začínají objevovat lidé, kteří chtějí sedací soupravy zkrášlit sestavou polštářů podle zahraničních vzorů," vysvětluje Michaela Losekoot Mazancová. A dekorování ložnic je podle ní ještě úplně v plenkách.

Materiály v popředí zájmu

U nás novinka, ve Francii nebo Anglii dobře známý fakt – polštáře zdaleka nemusejí být jako vystřižené z hádanky "čtyři rohy, žádné nohy, jenom břicho veliké". Hromada obdélníkových, čtvercových a kulatých polštářů na pohovce není jen prostorově výrazný objekt, který vypadá dobře v podstatě v každé kombinaci. Neméně důležitý je i jejich účel.

"Dlouhé válce, podhlavníky, se dobře hodí k čelu postele, protože o ně pak krásně opřete ostatní polštáře. Skvělé jsou ale i na pohovku, kde si s nimi můžete podpírat bolavou krční nebo bederní páteř," radí Romana Hozáková.

Úplnou novinou v našem regionu jsou kulaté polštáře, jejichž autorskou kolekci se Romana Hozáková chystá připravit právě v Pillow Heaven. V nabídce budou kulaté se vsadkou nebo uprostřed propíchnuté knoflíkem. V řadě případů navíc z každé strany jiné. "Pouhým otočením polštáře tak docílíte úplně jiné nálady."

Celý samostatný podobor "nauky o polštářích" zabírají použité materiály. "Záleží samozřejmě na tom, jak budete polštář využívat. Pokud je jen na okrasu, není problém pracovat s kožešinou nebo třeba hedvábím pošitým korálky. Na válení – což je primární účel polštářů – se ale spíš hodí materiály, které hodně vydrží a snadno se udržují," doporučuje designérka.

Polštáře dokážou místnost zútulnit i designově a barevně podpořit

Důležitý je ovšem nejen materiál venku, ale i uvnitř. "Nejkvalitnější je peří, které se hodně používá v Anglii a Francii, kde mají rádi polštáře trochu pomuchlané a ne tak nacpané. Pro alergiky – a také pro snadnější praní – ovšem existuje vhodná varianta v podobě polyesterových kuliček," popisuje Hozáková.

Časem se totiž nespékají, jako třeba polyesterová vlákna, ale přitom se dají elegantně načechrat. Polyesterovými kuličkami jsou naplněná i dnes tak populární "polštářová křesla" fatboy. Naopak molitanová drť, nejméně kvalitní ze všech výplní, je už dnes prakticky nepřípustná.

Nesnesitelná lehkost výběru

"Kdybych měla říct, jak si nejlépe vybrat polštáře, budu v podstatě volit nejnáročnější variantu z hlediska času i financí – vybírat společně s ostatním bytovým textilem a především nechat si ušít polštáře na míru," zamýšlí se Romana Hozáková. "Nejde přitom jen o výběr různých barev. Každá sedačka je jinak vysoká a hluboká, takže jí sluší jiná velikost, a navíc v konkrétním prostoru můžete podle atmosféry bytu vybrat materiály, které se budou přesně pro něj hodit."

Michaela Losekoot Mazancová se snaží ve svém obchodě alespoň částečně tuto službu nahradit. Na čestném místě v shoowroomu stojí jeho ústřední postava – rohová sedačka, na které její klientky a klienti za asistence trpělivých prodavaček donekonečna zkoušejí nejrůznější kombinace a zvažují, co by se jim domů opravdu hodilo.

Navíc ve chvíli, kdy se ocitnou mezi tolika různými barvami i materiály. "Není výjimkou, že tu nad jednou skladbou strávíme i pár těžkých hodin. Zákazníci ale nakonec skoro nikdy neodejdou s prázdnou."

Autor:

Karban a Karban, s.r.o.
Řidič/ka dodávky/skladník

Karban a Karban, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 36 500 - 40 000 Kč