Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt 3 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Toyota ocenila tisk protéz ve 3D nebo robota pro slepce

Protéza firmy ProsFit vytvořená  na 3D tiskárnách | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protéza firmy ProsFit vytvořená na 3D tiskárnách | foto: ProsFit

Mezi nejlepšími inovativní projekty soutěže Toyota Startup Awards byla zvolena společnost ProsFit Technologies, která tiskne protézy pro postižené na 3D tiskárnách. Dalším oceněným projektem je robot pro zrakově postižené. Do soutěže se přihlásilo téměř 200 aplikací z více než 45 zemí. Z nich postoupilo do finále osm startupů.

ProsFit nedávno způsobila revoluci na trhu náhrad dolních končetin. Firma přišla se softwarem, který nohu přesně naskenuje a vytvoří model pro 3D tisk. Celý proces výroby protézy se tak zkrátil z týdnů na dny a navíc výrazně zlevnil.

Další oceněná firma Seamless Vision z Izraele, vyvinula robota, který pomáhá zrakově postiženým pohybovat se samostatně v městských oblastech. Vede uživatele v městské zástavbě, pomáhá jim objevovat nová místa a vždy je bezpečně dovede domů. Použitá technologie kombinuje více senzorických systémů s moduly hlubokého učení, které umožňují kompletní městskou autonomní navigaci.

Protéza firmy ProsFit vytvořená  na 3D tiskárnách

Mobilní inovace

Vítězná bulharská firma se zaměřila se na nejzásadnější část, tzv. protetický soket, neboli vložku mezi končetinou a protézou. Ta musí uživateli přesně sedět, aby byla pohodlná a dlouhodobě nositelná. Dosud se vložky vyráběly ručně a ladily se opětovným nasazováním na nohu pacienta.

Na začátku společnost používala v 3D tisku vytlačování pomocí vlákna, ale hledala způsoby, jak zlepšit kvalitu, hmotnost a povrch vložek. Navázala proto spolupráci s HP, která vyvinula technologii multi-jet fusion 3D tisku využívající roztavený prášek k výrobě silných a přitom lehčích a přesnějších dílů.

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Porovnání čísel z celého světa v našem interaktivním grafu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Eva Burešová a Marek Lambora v seriálu Slunečná (2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...