Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Třetímu dni módního festivalu vládla nuda. Zakončil ji striptýz

Design

  14:34
PRAHA - Třetí den přehlídek v rámci akce Mercedes-Benz Prague Fashion Week (MBPFW) se nesl v ospalé náladě. Největšímu potlesku se dostalo kolekcím hvězdných stylistů a večer pokračoval večírkem v hotelovém barokním salónku.

Mercedes-Benz Prague Fashion Week - topmodelka Karolína Kurková foto: MAFRA

„Můžete,“ kývne na mě hosteska s pohledem na kartičku s označením „press“. Stoupám po vysokých schodech až do třetího patra obchodního centra Kotva od architektů Machoninových. Útrobami stavby ze 70. let přede mnou stoupají i zlaté boty značky Gucci na smrtelně vysokých podpatcích nebo kožešinový kabát s vyholeným číslem pět od Lukáše Krnáče – jedná se o model, který se ještě včera večer procházel po mole.

Na třetí přehlídkový den dorazilo v porovnání s předešlými bloky méně návštěvníků. Snad odpadli po společenském večírku pánského oděvního domu Blažek nebo netušili, co se v programu skrývá pod názvem Situationist. Přesto se pod oním jménem ukrývá tvůrce, o němž pravidelně píše americký módní časopis Vogue, přirovnává ho k nejžádanější značce současnosti Vetements a ve skříni ho má i modelka roku 2016 Bella Hadid.

Mercedes-Benz Prague Fashion Week - Zuzana Kubíčková
Mercedes-Benz Prague Fashion Week - Zuzana Kubíčková

Hvězdu časopisu Vogue přijala Praha vlažně

Červená světla hasnou, zaznívá pouťová hudba. Ruce pevně svírají telefon s prstem připraveným na spoušti. Sociální sítí Instagram v následujících minutách prolétnou desítky obrázků a videí s označením #mbpfw a #situationist. Přes několik řad přítomných návštěvníků lze vidět blížící se modelku. Přichází „agentka“ s koženými rukavicemi a extrémně širokými rameny. Následuje ji Barbarella s výstřihem sahajícím k pupíku a kolem bot ji chrastí řetězy. Gruzínský návrhář Irakli Rusadze předvedl v rámci pražského týdne módy dosud nejdelší kolekci určenou pro podzim/zima 2017. Dlouhý štrůdl modelek však sklízí jen velmi vlažný potlesk. Když tak Rusadze vyjde ze zákulisí, udělá jen pár kroků a zase se vrací. Nepřemluvilo ho ani pár nadšených výsknutí.

Dům Kotva obsadili punkeři a indiáni. Jak vypadal druhý den módního festivalu?

Největším překvapením (ovšem v negativním smyslu) byl blok věnovaný návrhářům Lukáši Macháčkovi a Michaelovi Kováčikovi. Oba návrháře spojila laciná podbízivost obecenstvu, které mělo na sobě přesně to, co designéři právě předváděli ve svých kolekcích určených pro příští podzim a zimu. Macháček, který se několik sezón profiloval jako tvůrce velmi stroze laděných kolekcí najednou obrátil a ve své práci smíchal trochu od značky Laformela a návrháře Jana Černého. Zvýšená koncentrace celebrit a hvězd bulvárních časopisů na těchto přehlídkách nebyla náhodná. Především pro ně je totiž práce Michaela Kováčika určena - odhaluje půlky a výstřih tak, jak jen to na červený koberec má být. Ryby v malém tuzemském rybníčku tak dostaly to, co chtěly. Zda se však Macháček nebo Kováčik se svou prací dostanou i do moře módního světa za hranicemi, lze jen pochybovat.

Týdne módy se účastnila i světová topmodelka

Pro příležitost závěrečné přehlídky se celé osazenstvo MBPFW přesouvá do blízkého Grand Hotel Bohemia. V malém barokním sále se setkávají novináři, blogeři, slavný fotograf Adam Katz Sinding, skupinka nákupčích i světová topmodelka Karolína Kurková. Na všechny přítomné shlíží z balkónu VIP hosté nebo producent festivalu Václav Dejčmar. Hudba ustává, světla zhasínají, aby přítomné mylně naladili na začátek módní show. „Ale no tak. Vždyť už čekáme 40 minut,“ stěžuje si nákupčí Sunny Patell. Před desátou hodinou večer přehlídka skutečně začíná. Z oblaků kouře vystupuje burleska Miss Cool Cat a začíná svou erotickou show. Odhazuje svršky a na hlavě se jí vlní bohatá koruna z peří. Nakonec se objeví i modelky prezentující modely pro podzim/zima 2017. Co však měli na sobě jsem mohla kvůli špatného výhledu jen odhadovat z displejů mobilních telefonů namířených přede mnou. Jistá jsem si jen kuklami, peřím, kožešinou a lechtivě průsvitnými bolerky. Dav byl nadšen a nechal se zlákat následujícím večírkem.

Úterní večer už však bude tečkou za čtyřmi dny módních přehlídek. Zahájí ho Petra Balvínová a Kateřina Geislerová, která na své přehlídce spolupracovala s novojičínskou továrnou na klobouky Tonak. Večer bude patřit návrháři Jakubovi Polankovi. Všechny kolekce si může veřejnost prohlédnout ve čtvrtek na akci Re-See Showroom, která se uskuteční ve třetím patře obchodního domu Kotva. (Příležitost i pro ty, co na přehlídce Zuzany Kubíčkové nic neviděli.)

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Právě čtete