Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tipy CZECHDESIGN: pletení, cestování i mimopražský design

Design

  6:00
Únorové tipy CZECHDESIGN jsou jen pro vytrvalostní běžce. Hned zkraje měsíce vás poženeme do Frankfurtu nad Mohanem. Potom zase zpátky do matičky Prahy, kde si prošlapete podrážky na třech velkých přehlídkách českého designu, a nakonec na sever do Liberce. Pokud to přežijete, zajděte do Strojovny a tam konečně koncem měsíce unavení šťastně spočinete.

Jana Mikešová foto: Archiv designérů

Uplynuvší Heimtextil 2014, který proběhl ve Frankfurtu nad Mohanem minulý měsíc, nahradí další světově proslulý veletrh bydlení a spotřebního zboží AMBIENTE 2014, ráj pro designéry všeho druhu a jejich potencionální zákazníky. Jako každý rok je výstavní plán rozdělen na tři hlavní sekce, věnující se nadcházejícím trendům: Dining, Living a Giving. Na neotřelý, nápaditý design se můžete těšit v doprovodné sekci Talents, kde vystavují i čtyři čeští studenti ateliéru Keramiky a porcelánu VŠUP. V pavilonu Living představuje zavedená česká rodinná firma GRUND a.s. svoje buddhistické koupelnové koberečky Mandala hýřící barvami a pohybem. Ambiente proběhne od 7. do 11. února 2014, Messe Frankfurt GmbH, Frankfurt nad Mohanem, více zde. O firmě GRUND a.s. se dozvíte více zde.

Ambiente

Další velkou akcí spojenou s designem je každoroční přehlídka semestrálních a klauzurních prací všech ateliérů VŠUP – Artsemestr 2014, který proběhne od 12. do 20. února. Dále se běžte podívat na výstavu nejlepších prací VŠUP za uplynulý akademický rok 2012/2013 do Veletržního paláce v Praze a v Národním technickém muzeu je k vidění do 4. března další výstava nominovaných prácí na Ceny Czech Grand Design: Nominace 2013. U této výstavy si divák nemusí své soudy o designu šeptat neslyšně pod vousy, ale svůj názor může vyjádřit během prohlídky hlasováním pro vítěze o Cenu veřejnosti. V Melantrichově ulici je instalována druhá část Objev roku Cen Czech Grand Design 2013.

UMPRUM 2013

Pokud se budete chtít vydat na divoký sever, navštivte slavné textilní město Liberec a v něm Galerii N. Tam naleznete výstavu aktuálních semestrálních prací Katedry designu Technické univerzity v Liberci, což může být zajímavé pro srovnání s pražskou mladou designérskou scénou.

Je možné, že vás tento maraton po výše popsaných výstavách v krušném únoru stejně nezahřeje. Potom vám radíme, pořiďte si teplé pletené nákrčníky, nebo dokonce celý kompletně pletený úbor z  podzimní kolekce 2013 od Jany Mikešové. Jsou k dostání v prodejní galerii DEBUT Gallery na Malém náměstí v Praze.

Jana Mikešová

A jestli nechcete zůstat pasivním spotřebitelem a pozorovatelem, zajděte do vršovické STROJOVNY. Může se vám hodit možnost přešít si či nechat si přešít nevyhovující šaty či upravit délku kalhot nebo si vytvořit něco nového na sebe. Ve Strojovně se od minulého podzimu pilně šije, přešívá a opravuje. Tká se různými technikami na různých strojích, plete a provádí mnoho dalších aktivit spojených s rukodělnou textilní činností. V přestávkách vyhrazených pro odpočinek si můžete vypít šálek lahodné kávy a prolistovat nejnovější časopisy o textilu.Více se dozvíte zde.

Strojovna

DESIGNOVÉ TIPY OD CZECHDESIGN

Začátkem každého měsíce vám neziskovka CZECHDESIGN připomene, na co byste následujících 30 dní neměli zapomenout a co je zajímavého nejen na české designové půdě. A proč zrovna CZECHDESIGN? Podpoře a propagaci českého designu se věnuje už deset let, provozuje Galerii/CZD zaměřenou na design (Vojtěšská ulice v Praze), pořádá workshopy pro veřejnost a soutěže pro designéry. Myslíme si, že se CZECHDESIGNU tyto aktivity velmi daří a mohl by být skvělým designovým rádcem pro čtenáře serveru Lidovky.cz.

Nezisková organizace CZECHDESIGN

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!