Pátek 30. října 2020svátek má Tadeáš 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Začíná umělecký festival Designblok. Navštíví ho až 50 tisíc lidí

Na Designbloku se objeví i diplomové práce zahraničních talentů. Například šaty... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na Designbloku se objeví i diplomové práce zahraničních talentů. Například šaty... | foto: Designblok

Ve čtvrtek startuje očekávaný osmnáctý ročník festivalu designu a módy Designblok. V pěti dnech představí 197 umělců z dvaceti zemí světa.

Minulý rok navštívilo hlavní výstavní prostor a doprovodné akce Designbloku kolem 50 tisíc lidí. Organizátoři letos počítají s obdobnou účastí. Rozpočet festivalu činí podle ředitelky Jany Zielinski 10 až 15 milionů korun. Hlavní město přispívá grantem 1,5 milionu.

„Tato částka není zásadní, přesto je pro festival důležitá. Z peněz hradíme nájem, ale i doprovodný program nebo účast zahraničních umělců,“ řekla Lidovým novinám Jana Zielinski.

„Festival v současné době potřebuje 14 tisíc metrů čtverečních výstavní plochy. V minulých letech jsme otevřeli až pět výstavních lokací. Návštěvníci se tak mohli podívat do nikdy neotevřených prostor, ale zároveň nezískali komplexní pohled na výstavu. Proto jsme se letos rozhodli centrovat většinu expozic do křídel Průmyslového paláce.“

Doprovodné programy se však až do pondělí budou odehrávat i po celém hlavním městě. Především v pražských Holešovicích, ve čtvrti Letná a ve Starém městě. „Máme radost, jak se celé hnutí kolem designu rozrostlo do malých obchodů, uměleckých galerií, ale i restaurací. Přijet do Prahy už proto neznamená vidět jen baroko,“ sdělil Jiří Macek, kreativní ředitel festivalu.

Spolu s lokálními umělci i designéry z celého světa se veřejnosti představí firmy, které nejsou na první pohled spojovány s uměním. Lze tak jmenovat značky Škoda, Adidas nebo Erste Premier.

„Za největší úspěch považuji, že se nám podařilo zajistit, aby firmy spolupracovaly s designéry a umělci tak mohli dostávat práci a živit se jí,“ řekla na tiskové konferenci ředitelka festivalu Jana Zielinski. Pro letošní ročník akce Designblok organizátoři však omezili zúčastněné firmy, a vše co pro expozice vytvořili je vyrobeno pouze pro akci samotnou.

Účast na festivalu si designéři hradí sami. Platí poplatek ve výší jednoho tisíce korun za metr čtvereční. Pronajmout si mohou plochu od 7 do 25 metrů čtverečních.

„Pro umělce je Designblok příležitostí k prezentaci nových kolekcí a dostat se do kontaktu s výrobci. Zářným příkladem je tak spolupráce Maxima Velčovského s výrobcem skla Lasvit nebo designérů Olgoj Chorchoj se sklárnou Bomma. Festival ale navštěvují i sběratelé hledající umělecké unikáty,“ řekla Jana Zielinski.

Většina přehlídek v rámci festivalu Designblok je prodejních. Návštěvníci si tak budou moci svůj oblíbený model šatů nebo šperku pořídit za ceny přímo od designérů. Celotýdenní vstupné do všech budov, na módní přehlídky a doprovodné akce činí 350 korun.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!