Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Začíná umělecký festival Designblok. Navštíví ho až 50 tisíc lidí

Design

  14:16
Ve čtvrtek startuje očekávaný osmnáctý ročník festivalu designu a módy Designblok. V pěti dnech představí 197 umělců z dvaceti zemí světa.

Na Designbloku se objeví i diplomové práce zahraničních talentů. Například šaty od Karim Adduchi. foto: Designblok

Minulý rok navštívilo hlavní výstavní prostor a doprovodné akce Designbloku kolem 50 tisíc lidí. Organizátoři letos počítají s obdobnou účastí. Rozpočet festivalu činí podle ředitelky Jany Zielinski 10 až 15 milionů korun. Hlavní město přispívá grantem 1,5 milionu.

„Tato částka není zásadní, přesto je pro festival důležitá. Z peněz hradíme nájem, ale i doprovodný program nebo účast zahraničních umělců,“ řekla Lidovým novinám Jana Zielinski.

„Festival v současné době potřebuje 14 tisíc metrů čtverečních výstavní plochy. V minulých letech jsme otevřeli až pět výstavních lokací. Návštěvníci se tak mohli podívat do nikdy neotevřených prostor, ale zároveň nezískali komplexní pohled na výstavu. Proto jsme se letos rozhodli centrovat většinu expozic do křídel Průmyslového paláce.“

Doprovodné programy se však až do pondělí budou odehrávat i po celém hlavním městě. Především v pražských Holešovicích, ve čtvrti Letná a ve Starém městě. „Máme radost, jak se celé hnutí kolem designu rozrostlo do malých obchodů, uměleckých galerií, ale i restaurací. Přijet do Prahy už proto neznamená vidět jen baroko,“ sdělil Jiří Macek, kreativní ředitel festivalu.

Spolu s lokálními umělci i designéry z celého světa se veřejnosti představí firmy, které nejsou na první pohled spojovány s uměním. Lze tak jmenovat značky Škoda, Adidas nebo Erste Premier.

„Za největší úspěch považuji, že se nám podařilo zajistit, aby firmy spolupracovaly s designéry a umělci tak mohli dostávat práci a živit se jí,“ řekla na tiskové konferenci ředitelka festivalu Jana Zielinski. Pro letošní ročník akce Designblok organizátoři však omezili zúčastněné firmy, a vše co pro expozice vytvořili je vyrobeno pouze pro akci samotnou.

Účast na festivalu si designéři hradí sami. Platí poplatek ve výší jednoho tisíce korun za metr čtvereční. Pronajmout si mohou plochu od 7 do 25 metrů čtverečních.

„Pro umělce je Designblok příležitostí k prezentaci nových kolekcí a dostat se do kontaktu s výrobci. Zářným příkladem je tak spolupráce Maxima Velčovského s výrobcem skla Lasvit nebo designérů Olgoj Chorchoj se sklárnou Bomma. Festival ale navštěvují i sběratelé hledající umělecké unikáty,“ řekla Jana Zielinski.

Většina přehlídek v rámci festivalu Designblok je prodejních. Návštěvníci si tak budou moci svůj oblíbený model šatů nebo šperku pořídit za ceny přímo od designérů. Celotýdenní vstupné do všech budov, na módní přehlídky a doprovodné akce činí 350 korun.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?
Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?

Podle diskuzí na eMimino.cz průměrná čtyřčlenná rodina utratila v roce 2021 za jídlo a drogerii průměrně 10-17 000 Kč. Tedy až 204 000 Kč ročně....

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat