2. října 2012 20:00 Lidovky.cz > Relax > Design

Zápisky z Designbloku poprvé: šperky

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Náramky Blueberries | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Náramky Blueberries | foto: Adéla Havelková, archiv Blueberries

PRAHA Skvělých designérů šperku bývá každým rokem na Designbloku mnoho, letos je však situace jiná. Designéři roku Vacek s Poštou neboli Zorya jsou v Paříži, Unosto se připravuje na výstavu, má tedy vůbec cenu nějaké šperkaře na Designbloku hledat? To si piště. A nasměrujte si to hlavně směrem Šporkovský palác.

 

Největším a nejpříjemnějším šperkařským překvapením je pro mě vznik značky Blueberries. Markéta Richterová a Zbyněk Krulich spojili své síly a vznikl tak jedinečný label, který svou výrobu soustředí na technologii 3D tisku. V Openstudiu představují první kusy kolekce, šperky, kterých by se člověk téměř bál dotknout, ale díky nylonu a zmíněné unikátní technologii výroby jsou pružné a téměř nerozbitné. Jestli vás zajímá 3D tisk, nové technologie nebo český šperk, vymýšlejte otázky, Richterová s Krulichem budou příští středu hosty pravidelného on-line rozhovoru.

V Openstudiu vás čekají i známá jména. Novou kolekci rebelujících perel značky Antipearle vystavuje Markéta Dlouhá Márová, Věra Nováková se na Designblok vrací po několika letech s kolekcemi Kuličky, Kruhy na vodě a Sepiserie de Luxe v královsky modré instalaci od studia Morphe. V rámci Talentcards vystavuje i Janja Prokić kolekci Superpowers, tedy šperky, které mají svému nositeli dodat sílu. Ve Šporkovském paláci pak najdete i novou kolekci Birdie studia Najs, projekt Belka, recyklované šperky Trashmade nebo Design Help. Velmi zajímavé šperky (třeba ze křídy) najdete v prezentacích ateliérů vysokých uměleckých škol v prvním patře.

A nakonec určitě stojí za návštěvu i prezentace Belda Factory, která probíhá v Dlouhé ulici 12, od Openstudia deset minut pěšky.

Kde jsou Vacek s Poštou, Šípková a další?

Kdo by hledal oblíbené duo Pošta-Vacek neboli Zorya, hledal by marně. Současní designéři roku (Czech Grand Design) byli totiž pozváni na prestižní veletrh Premiere Classe v Paříži. Další stálice českého designového šperku Klára Šípková letos na Designbloku také chybí, podobně jako celé sdružení Unosto, jehož je součástí. Šperkaři své síly v těchto týdnech soustředí na nadcházející výstavu v pražském domě pánů z Kunštátu a Poděbrad. Podrobné informace o ní vám samozřejmě včas přineseme.

Zorya v Paříži

Zorya v Paříži


  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz