Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Beaujolais je tu. Pít se bude ze středy na čtvrtek

Jídlo

  7:00
České mladé víno jsme již ochutnali, teď je na řadě to francouzské. Půlnoc na čtvrtek bude příležitostí k oslavám pro milovníky vína beaujolais.
Beaujolais (ilustrační foto).

Beaujolais (ilustrační foto). foto: Lidové noviny

Třetí listopadový čtvrtek je podle tradice dnem, kdy na stoly ve Francii a ve světě každoročně míří nový ročník. Nápis "Beaujolais nouveau est arrivé!" (Přijelo nové beaujolais), který oslavy příchodu prvního vína letošní francouzské vinařské sezóny provází, letos řada restaurací, barů či vinoték vyvěsí již pošedesáté.

U zrodu tradice, která zdomácněla v řadě zemí světa, stálo povolení francouzských úřadů z roku 1951. Vína jako beaujolais je od té doby možné prodávat ještě dříve než 15. prosince, což je ve Francii oficiální datum, kdy mohou jít do prodeje vína z poslední sklizně. Třetí čtvrtek v listopadu byl pro uvedení nového beaujolais určen v 80. letech.

Japonci beaujolais milují, otevřou ho první

Oslavy v městečku Beaujeu

Na oslavy příchodu nového vína zve na svých stránkách městečko Beaujeu, které platí za kolébku nového beaujolais. Slavnosti pochopitelně vrcholí o půlnoci ze středy na čtvrtek, kdy lidé budou moci ochutnat první doušky letošního ročníku. Degustace a umělecká vystoupení však program oslav slibuje až do neděle.

Letošní nové beaujolais, které za svůj název vděčí oblasti u Lyonu, odkud pochází, by podle znalců mělo být poddajné, nikoli nutně jemné, ale pružné a nenucené. Napomohlo tomu slunečné jarní počasí ve Francii a minimum srážek v létě. "Ročník 2011 slibuje širokou paletu chutí," zdůraznil ve francouzských médiích technický ředitel institutu Sicarex pro výzkum speciálně vín beaujolais Bertrand Chatelet. Letošní ročník se má vyznačovat bohatou, silnou chutí, neztrácí ale kvůli tomu svou svěžest. Vína "díky krásné kulatosti zůstávají velmi příjemná," uvedl.

Víno - ilustrační foto

O jeho slovech se jako první bude moci přesvědčit Japonsko, kde se lahve mladého víno vzhledem k časovému posunu otevírají dříve než ve zbytku světa. Právě Japonci nové beaujolais milují. Do východoasijské země podle listu Le Parisien loni francouzští vinaři dovezli sedm milionů lahví. Daleko za nimi zůstaly USA s 2,4 milionu lahví a Německo s 1,2 milionu lahví.

Kvalita beaujolais? Znalci se rozcházejí

Beaujolais se vyrábí z hroznů odrůdy vinné révy s názvem Gamay. Proces vzniku se vyznačuje především krátkou dobou kvašení; budoucí mladé víno v kádích kvasí čtyři až pět dní. Letos budou mít konzumenti podobně jako v minulých ročnících na výběr mezi dvěma typy - beaujolais nouveau a beaujolais-village nouveau.

Loni beaujolais zamířilo celkem do 110 zemí světa. Podle listu Le Parisien se celkem vypilo přes 260.000 hektolitrů, tedy asi 35 milionů lahví, z toho asi 145.000 hektolitrů ve Francii. Uvedení nového vína na trh provází rozsáhlá reklamní kampaň. Například francouzské Sdružení výrobců nového beaujolais (UIVB), které u příležitosti příchodu nového vína každoročně 60 let vydává speciální plakát, pro letošní rok připravilo kolekci s motivem vysoké krejčoviny, haute couture, dalšího artefaktu, který bývá tradičně spojován s francouzskou kulturou.

Beaujolais za svou jistou přitažlivost vděčí i tomu, že je to první víno sezony. Ohledně jeho kvality se ale znalci v minulých letech neshodovali a někteří komentátoři ho hodnotili jako víno přinejlepším průměrné.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!