Neděle 17. ledna 2021svátek má Drahoslav -8 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Češi sbírali potraviny pro potřebné. Zapojilo se 111 obchodů

Podle organizátorů sbírky i obchodních řetězců byl o sbírku mezi nakupujícími velký zájem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podle organizátorů sbírky i obchodních řetězců byl o sbírku mezi nakupujícími velký zájem. | foto: ČTK

PRAHA Ve 111 obchodech po celé České republice se v sobotu konala první Národní potravinová sbírka. Zákazníci v nich mohli darovat trvanlivé potraviny potřebným v azylových domech, domovech pro seniory, dětských domovech či chudým rodinám.

Podle organizátorů sbírky i obchodních řetězců byl o sbírku mezi nakupujícími velký zájem. Sbírka skončila ve 20:00. Kolik jídla se během ní vybralo, budou organizátoři vědět v neděli.

"V některých hypermarketech i mimo Prahu se vybralo více než 700 kilogramů potravin na obchod," řekla ČTK Pavlína Kalousová z pořádající platformy Byznys pro společnost. Sbírka podle ní byla úspěšná jak ve velkých městech tak v těch menších. Účast na akci podle Kalousové překonala očekávání pořadatelů. "Přišli i lidé, kteří nakoupili polovinu nebo dokonce celý nákupní vozík a ty potraviny darovali," poznamenala. Do akce se aktivně zapojily i některé známe osobnosti jako například herečka Chantal Poullainová.

Lidé darovali trvanlivé potraviny jako například rýži, těstoviny nebo konzervy.

Lidé darovali trvanlivé potraviny jako například rýži, těstoviny nebo konzervy.

Při akci pomáhala tisícovka dobrovolníků. Kupujícím rozdávali letáčky se seznamem vhodných potravin, které je možné věnovat. Když některé z nich lidé pořídili, za pokladnami je dobrovolníkům odevzdali.

Těstoviny, konzervy i rýže

Podle zpravodajky ČTK byl například v Tesku na Novodvorské v Praze o sbírku velký zájem. Dva nákupní vozíky, do kterých se potraviny dávaly, se v okamžiku její návštěvy v sobotu dopoledne rychle zaplňovaly. Lidé darovali třeba těstoviny, konzervy, rýži či sladkosti.

"Podle předběžných odhadů darují lidé v každém z 35 našich zapojených hypermarketů přibližně deset plných košů jídla. Předběžně tedy odhadujeme, že dobrovolníci shromáždí dar o celkové hmotnosti dosahující více než deset tun potravin," řekl ČTK mluvčí obchodního řetězce Tesco Jiří Mareček. "V letňanském Tesku se mezi dobrovolníky zařadily také tři matky, které jsou odkázané se svými dětmi na pomoc azylového domu Kolpingova rodina. Také pro ně jsou určeny potraviny darované v průběhu sbírky," podotkl mluvčí.

  • Federace potravinových bank sdružuje banky v Praze, Ostravě, Ústeckém kraji, Liberci a Plzni.
  • První banka vznikla v roce 2006.
  • Od té doby se shromáždilo kolem 2000 tun jídla.
  • I když Česko patří v Evropě k zemím s nejnižší mírou chudoby, lidí v tísni přibývá.
  • Pod hranicí chudoby je téměř desetina obyvatel. Loni se růst počtu chudých podle statistiků zastavil.
  • I tak jich bylo ale 990.300, uvedl statistický úřad.

"Je příjemné překvapení, jak se zákazníci s potravinovou sbírkou ztotožnili. Všechny prodejny Albert, které se zapojily do akce, hlásí, že se lidé zajímají, ptají, nakupují a předávají zboží dobrovolníkům potravinové banky," řekla ČTK mluvčí Alberta Judita Urbánková. Obchodní řetězec chce podle ní v budoucnu spolupráci s potravinovou bankou určitě rozšířit.

Zvyšování DPH

Darování jídla ve velkém v Česku brzdí podle pořadatelů legislativa. Firmy totiž musejí z věnovaných potravin odvádět daň z přidané hodnoty a každou položku navíc uvést v darovací smlouvě. Zlikvidovat potraviny, kterým končí spotřeba, tak prý vyjde levněji. V řadě zemí EU jsou podle nich darované potraviny od DPH osvobozeny.

Podle šéfa české Federace potravinových bank Fabrice Martina Plichty darů v posledních třech letech ubývá. Ročně tak potravinovými bankami proteče ani ne 200 tun potravin. Zhruba polovinu věnují výrobci, třetinu pak obchodní řetězce. Podle Plichty je za úbytkem hlavně zvyšování DPH v posledních letech, tedy vyšší náklady pro dárce.

,

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!