Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Čím barevnější, tím lepší. Co jedí Japonci na Nový rok? Recept uvnitř

Jídlo

  11:27aktualizováno  15:35
Zatímco vánočních zvyků je v Japonsku méně než v Čechách, protože se nejedná o národ s křesťanskou tradicí, tak oslava příchodu Nového roku je největším a nejdůležitějším japonským svátkem v celém roce a tomu odpovídá i obrovské množství zvyků, které tento svátek po staletí doprovází. Podívejte se, jaká jídla Japonci 1. ledna jedí. Přinášíme vám i recept na marinované kuřecí kousky od Tomia Okamury.

Japonské novoroční jídlo

Nový rok je pro Japonce nejdůležitějším dnem. Všichni se  vrací tam, odkud pochází jejich předci, takže jsou například již několik týdnů před Novým rokem vyprodány všechny vnitrostátní lety i jízdenky na superexpress Shinkansen směrem z Tokia ven, protože většina obyvatel Tokia má své příbuzné na venkově.

Výzdoba Kadomacu - do květináče se dají bambusové kmeny a do nich se zapíchají borovicové větvičky

V japonských domácnostech se před příchodem nového roku aranžuje v předsíni rostlinná výzdoba, kdy se do květináče dají bambusové kmeny a zapíchají se do nich borovicové větvičky, což se nazývá Kadomacu.

"Dospělí si na Nový rok štětcem obřadně kaligraficky napíší na podlouhlý svislý papír své přání či předsevzetí pro nový rok a pověsí si to někde v obydlí na viditelném místě, čemuž se říká Kakizome," prozradil Tomio Okamura z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Recept Tomia Okamury

KARAAGE - marinované kuřecí kouskyTomio Okamura

Budete potřebovat:
300g vykostěného kuřecího stehenního masa, 2 velké lžíce japonské sójové omáčky, 2 velké lžíce mirin, 2 velké lžíce rýžového vína saké, kousek čerstvého zázvoru, 2 stroužky česneku, 1 vejce, bramborový škrob, hladká mouka, olej

- japonská sójová omáčka, mirin a saké se prodává ve specializovaných prodejnách s japonskými potravinami např. www.japa-shop.cz

Torikara

Způsob přípravy :
Kuřecí maso nakrájíme na menší kousky. Do misky postupně dáme sójovou omáčku, mirin, rýžové víno saké, oloupaný a nastrouhaný zázvor, drcený česnek, vše dobře promícháme, vložíme kuřecí kousky a opět dobře promícháme.

Uložíme do ledničky a necháme nejlépe cca 12 hodin v marinovat.

Před přípravou smícháme nejprve půl na půl škrob s hladkou moukou a zvlášť v jiné misce rozkvedláme jedno vejce.

Každý kousek marinovaného kuřete nejprve celý namočíme v rozšlehaném vejci, následně obalíme ve směsi škrobu a mouky a ihned můžeme přímo smažit.

Smažíme při 180° cca 2-3 minuty a pokud možno tak, aby kousky v oleji při smažení plavaly. Nacháme odkapat a Karaage jsou hotové.

Japonské jídlo torikaraTip : Pro toho, kdo pospíchá nebo nechce tolik vařit, tak může použít přímo speciální obalovací směs Karaageko, která se prodává ve specializovaných prodejnách s japonskými potravinami.  V této směsi kuřecí kousky pouze obalíme, necháme pár minut uležet a hned smažíme. Nejlepší je však samozřejmě příprava Karaage úplně od začátku, tak jak popisujeme ve výše uvedeném receptu.

Na rozdíl od Čech se v Japonsku podle tradičních zvykolostí neoslavuje půlnoc 31.12., ale naopak je zvykem 1. ledna vstát brzy a jít se podívat na první východ slunce v novém roce (Goraikó).

Hned ráno se jí bochánky z utlučené rýže omoči, které jsou podávány v silném kuřecím vývaru nebo ve sladké polévce ze sojových bobů.
Japonské novoroční jídlo

Jí se také hnědé dlouhé nudle z prosa soba, jejichž délka symbolizuje dlouhý život a také ,aby nám co nejdéle nejen v novém roce vydržely hezké vzájemné vztahy a předsevzetí.

V poledne se všichni těší na slavnostní novoroční jídlo Osečirjóri, umístěné v dřevěné krabičce s mnoha přihrádkami a v každé je nějaké dobrota. Jídlo musí být atraktivní, barevné. Čím více krabiček na sobě, tím bohatší rodina.

Japonské novoroční jídlo

"Po obědě se jdeme krátce pomodlit do budhistické svatyně,čemuž se říká Hacumóde, nehledě na to, zda-li je někdo věřící či ne," vysvětluje Okamura.

Rok 2010 v obrazech

Období příchodu nového roku končí 15. ledna a v tento den se venku udělá ohníček Dontojaku, kde se spálí Kadomacu a také Kakizome, čímž naše přání získá naopak na trvanlivosti. "Na tomto ohníčku si poté ještě upečeme bochánky z utlučené rýže OmočiI nebo sladký brambor Sacumaimo," dodává Okamura.

Autor: