Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čokoládový šampionát: jde o exkluzivitu a nápad

Jídlo

  7:00
PRAHA - Nikoli tradice výrobců, ale pečlivé zpracování a exkluzivní složení rozhoduje podle britské Akademie čokolády (Academy of Chocolate) o nejlepších čokoládách na světě. Přestože se značky jako Amedei, Michel Cluizel a Valrhona dlouhodobě drží na špici soutěže Academy of Chocolate Awards v kategorii tabulkových čokolád, ocenění získaly i výrobky malých čokoládoven, které překvapily originálním obsahem.

Mezi nejlepšími neochucenými hořkými čokoládami se v prestižní britské soutěži letos objevily dvě málo známé značky Duffy´s a Askinosie. Mezi nejlepší ochucené mléčné čokolády se pak dostala značka Rococo. Jde prý o úzkoprofilové zboží, které se na českém trhu objevuje jen vzácně.

ČTĚTE TAKÉ:


Podle Martina Richtera ze společnosti Čokoláda.cz jde o produkty, které se v žádném z předchozích ročníků vůbec neobjevily. Letos ovšem porotu zaujaly natolik, že se dostaly mezi vítěze nejsledovanějších kategorií.

Čokolády jen na 250 tabulek
Duffy´s pochází z dílny malé anglické čokoládovny Red Star z hrabství Lincolnshire, která nakupuje nejlepší čokoládové boby z různých částí světa. Vítěz s názvem Duffy´s Chocolate Indio Rojo 72% je vyroben z bobů pěstěných v Hondurasu. Britský výrobce byl před soutěží schopen vyrobit pouhých 250 kusů, neboť loni se sklidilo jen 50 kilogramů těchto bobů.

Tabulka 70procentní čokolády Askinosie San Jose Del Tambo pochází z malé čokoládovny v americkém státě Missouri a zajímavá je prý už obalem. Na první pohled ošuntělý voskovaný papír s jakoby obyčejným potiskem a roztřepeným provázkem ve skutečnosti skrývá exkluzivní obsah. "V lednu letošního roku, tedy ještě před získáním ocenění, se deset gramů této čokolády prodávalo v Británii za 1 libru (asi 27 korun)," sdělil Richter.

Čokoláda - ilustrační foto.

Mezi mléčnými čokoládami odborníci upozorňují na vítězství ochucené čokolády s názvem Rococo Sea Salt z dílny malé rodinné londýnské čokoládovny. Vyznačuje se sametovou mléčnou chutí s jemným koncovým tónem mořské soli.

Víte, že...

Pravá čokoláda musí podle znalců obsahovat minimálně 35 procent kakaových součástí, aby mohla být označena za hořkou. V případě mléčné čokolády je to alespoň 25 procent. Kvalitní čokolády obvykle obsahují více než 45 procent kakaové sušiny. Mají nižší obsah cukru a vyšší obsah antioxidantů, které příznivě působí na lidský organismus.

Autoři: ,

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat