Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jaké podniky vyrábí nejlepší česká vína? Vinařství roku už má šest finalistů

Jídlo

  15:30
PRAHA - Druhý ročník soutěže Vinařství roku zná šestici finalistů. Jsou jimi společnosti Bohemia Sekt, Moravíno a Znovín Znojmo a vinaři František Mádl, Vladimír Tetur a Josef Valihrach. Vítěz bude vyhlášen na slavnostním galavečeru 17. března v pražské Lucerně, uvedli dnes pořadatelé soutěže. Vítězem prvního ročníku soutěže Vinařství roku 2009 se stala společnost Vinselekt Michlovský.
Rozeznávání vůně vína - ilustrační foto.

Rozeznávání vůně vína - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Vinařství roku se odlišuje od dosavadních soutěží v zemi, při nichž mezi sebou většinou jednorázově zápolí jednotlivými výrobci vybraná vína. Při soutěži je posuzována celoroční práce podniku, který je navíc hodnocen podle řady kritérií.

"Naší snahou je ocenit skutečně nejlepší vinařství v České republice, což dosud žádná jiná vinařská soutěž neumožňovala. Že jdeme správným směrem, nám potvrdily pozitivní reakce nejen mnohých vinařů, ale i odborníků a veřejnosti," uvedl tajemník Svazu vinařů ČR Martin Půček.

Po prvním ročníku slavnostního udělení titulu Vinařství roku prošla soutěž několika změnami. Nová pravidla dávají větší šance uspět vícero zúčastněným společnostem a myslí také na veřejnost.

Sklizeň vína - ilustrační foto.

"Počet finalistů jsme rozšířili na šest - na tři zástupce právnických osob a tři zástupce osob fyzických," uvedl Půček. Nově může finalistům posílat hlasy i veřejnost. Vítězné vinařství pak získá zvláštní cenu Vindemia Publica.

Novými oceněními je take Vindemia libri - cena literatury, Vindemia acta - novinářská cena a Cena Salonu Vín.

Pro vítěze nehynoucí sláva v Národním vinařském centru

Vítěz soutěže Vinařství roku 2010 získá originální bronzovou plaketu a bude uveden do Síně slávy vinařství ČR zřizované v Národním vinařském centru ve Valticích. Titul bude moci neomezeně dlouho užívat pro své marketingové účely, bude však muset uvádět, v jakém roce ocenění získal.

Vinice - ilustrační foto.

V rámci slavnostního večera bude navíc představena stovka nejlepších vín letošního ročníku Salonu vín České republiky. Salon vín ve Valticích na Břeclavsku od roku 2000 provozuje Národní vinařské centrum, které každoročně vybírá stovku nejlepších vín z celé země. Všechna vybraná vína mohou okusit návštěvníci jeho degustační expozice.

V závěru galavečera proběhne rovněž charitativní aukce sérií umělecky ztvárněných lahví vína.

Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat