Sobota 31. října 2020svátek má Štěpánka 13 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Jamie Oliver bojuje proti obezitě. Učí Australany, jak zdravě jíst

Jamie Oliver | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jamie Oliver | foto: Reprofoto

SYDNEY Populární britský šéfkuchař Jamie Oliver odstartoval v pondělí program zaměřený na snížení nadváhy Australanů. Bude je učit vařit a stravovat se zdravěji, napsala agentura Reuters.

"Když víte, jak vařit, máte kontrolu nad svým životem a zdravím. Se správným druhem informací a výuky se může naučit vařit absolutně každý," řekl pětatřicetiletý Oliver, který se v roce 2005 pokusil prostřednictvím televizní obrazovky bojovat také proti obezitě Britů.

Podobně usiloval o změnu stravovacích návyků v USA. Australskou kampaň odstartuje v severovýchodním státě Queensland. Tamější vláda se v pondělí zavázala na podporu tohoto programu věnovat v příštích čtyřech letech 2,5 milionu australských dolarů (asi 44,8 milionu korun).

"Tyto lekce vaření jsou zábavné, umožní připravit chutné pokrmy z čerstvých surovin a opravdu zbaví strachu z vaření. (...) Dnešek je významným dnem v historii Austrálie v boji proti obezitě," domnívá se podle Reuters Oliver.

Průzkum australské vlády z let 2007 a 2008 ukázal, že 61,4 procenta dospělých Australanů má nadváhu nebo je obézních. To samé platí o 25 procentech australských dětí ve věku mezi pěti a 17 lety.

Experti vidí za tímto stavem změny v rodinném životě, nárůst konzumace již hotových jídel a nedostatek informací o správném stravování ve školách.

Jamie Oliver

Kuchařského samouka Jamieho Olivera vynesl ke slávě v roce 1999 jeho televizní pořad Šéfkuchař bez čepice (The Naked Chef). Od té doby se díky svým receptům na jednoduchá jídla a schopnostem jejich prezentace stal kuchařskou celebritou a po světě prodal miliony výtisků svých kuchařek.

Přiměl i britskou vládu, aby změnila stravování ve školách ve prospěch zdravějšího a přijala nové směrnice zakazující jídla s velkým obsahem tuku, cukru a soli.

Otec tří dcer Oliver je milionářem a celebritou, v roce 2005 mu královna Alžběta II. dokonce udělila Řád britského impéria.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

J. Stejskal On ale fakt není samouk! 10:26 14.11.2010