Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Mistrovství světa v sabráži. Do soutěže se mohou zapojit i návštěvníci

Jídlo

  6:16
PRAHA - Tradiční mistrovství České republiky v takzvané sabráži – neboli otevírání lahví šumivého vína pomocí šavle – se uskuteční 11. června v moravské vinařské vesničce Nechory. Pořadatelem jsou již tradičně Vinné sklepy U Jeňoura a Asociace sommelierů České republiky.

Sabráž (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Paradoxně se jedná o jedinou sommelierskou soutěž pořádanou na jižní Moravě. Kromě profesionálních sommelierů se mohou do soutěže zapojit i návštěvníci. Pro ně je připravena kategorie „Sekáč roku“, kde se budou pod dohledem profesionálů učit umění sabráže.

Bílé víno - ilustrační foto.

Pro hosty je připravena degustace malého rodinného vinařství Chavy-Chouet z burgundského městečka Meursault. Průvodcem degustace bude sám majitel vinařství a enolog Romaric Chavy. Dále bude možné vyzkoušet si sabráž Potmě, a tím přispět na Nadační fond Českého rozhlasu Světluška.

Pro návštěvníky bude připraven bohatý raut, pečené sele, degustace více než stovky šumivých vín z celého světa a tichých vín z Moravy, ale také exhibice trojnásobných mistrů. Celá akce je pojatá jako zahradní party v prostředí jihomoravských vinohradů a krásného prostředí hotelu Beatrice a Vinných sklepů U Jeňoura ve vinařské vesničce Nechory.

Umění sabráže

Historické prameny neumí jasně říci, kdy a kde sabráž vznikla. Většina se ovšem shoduje, že se jedná o francouzskou techniku otevírání vína, se kterou přišli husaři, tedy jezdci lehké kavalerie. Jiný zdroj poté sabráž datuje do roku 1812, kdy tímto způsobem otevírali lahve francouzští vojáci napoleonské armády u Smolenska.

Další odkazují na ruské kozáky, kteří tímto způsobem otevírali víno v roce 1814, kdy ruská armáda na francouzském území bojovala proti Napoleonovi. Dnes je sabráž brána jako nejvyšší umění otevření lahve šampaňského či sektu. V soutěžích se hodnotí kvalita seknutí pod správným úhlem, minimální porušení lahve, bezpečnost a hlavně zachování „pitelnosti“ vína.

Autor:

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...