11. listopadu 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

O víkendu ochutnávejte vína. Třeba na Hradě

Ochutnávání mladých vín (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ochutnávání mladých vín (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Svatý Martin na bílém koni asi sněhovou nadílku nepřiveze, ale oslavovat se bude. O víkendu se budou ochutnávat mladá vína a pečené martinské husy. Udělejte si čas a užijte si posvícení.

Svatomartinská vína na Pražském hradě
12. a 13. 11., Svatováclavská vinice, Praha,

Svatováclavská vinice a Richterova vila na Pražském hradě nabídnou v sobotu a neděli svým návštěvníkům ochutnávku svatomartinských vín. Ve starobylém vinohradu nad centrem Prahy budete moci ochutnat kromě vína i pečenou domácí husu s bramborovými lokšemi (plackami z brambor a hladké mouky), husí játra s karamelizovanými jablky či domácí koláčky.

Svatomartinské víno ročník 2009 představili jihomoravští vinaři také na...

Svatomartinské víno ročník 2009 představili jihomoravští vinaři také na brněnském náměstí Svobody

Recept na husu, kaldoun a paštiku:


Ochutnávání svatomartinského v Kutné Hoře
12. 11., od 11 hodin, Jezuitská kolej v Kutné Hoře, www.kutnahora.cz

Svatomartinské hody se budou odehrávat také v Kutné Hoře v areálu Jezuitské koleje. Můžete tu ochutnat svatomartinské víno a různé variace na Martinskou husu. Čeká vás i bohatý doprovodný program s živou cimbálovou muzikou a ukázkou starých českých řemesel. Vstupné je zdarma.

Svatomartinská husa se zelím - ilustrační foto.Svatomartinské posvícení na zámku Zbiroh
12. 11., od 11 hodin, zámek Zbiroh

Na zámku Zbiroh se i letos konají oslavy Svatomartinského posvícení. Kromě degustace vín můžete ochutnat sýry a v zámecké krčmě si dopřát svatomartinskou husu, koláčky a další lahůdky. Těšit se můžete na řemeslný trh a možná přijede i svatý Martin na bílém koni. Vstup na nádvoří je zdarma.

Svatomartinské slavnosti

Sv. Martin zahájil na Karlově mostě v Praze Svatomartinské oslavy.

Oslavy dobrého jídla a pití se na podzim v Česku tradičně vážou ke svátku svatého Martina, který má do země podle pověstí přivézt první sníh. Tento den býval v minulosti spojován nejen s příchodem prvního sněhu, ale také s posvícením. Čeledi obvykle končila služba, dostávala plat a hledala službu pro další rok. Na mnoha místech se kromě posvícení konaly také dobytčí a výroční trhy. Ve vinařských oblastech tento den patřil oslavě nového vína.


Svatomartinský jarmark
12. 11., od 10 hodin, zámek Horní Libchava u České Lípy, www.zamekhornilibchava.cz

Jarmark za doprovodu živé hudby, ale i ochutnávky svatomartinského vína a hus vás čekají na zámku Horní Libchava. Pro děti je připraven bohatý program a soutěže, budou si například moci vyrobit lampiónek na přivítání příjezdu sv. Martina. Nudit se nebudou ani dospělí.

Husa (ilustrační foto).

Svatomartinské otevřené sklepy
12. 11., od 11 hodin,Velké Pavlovice, www.vinozvelkychpavlovic.cz

Vinaři opět otevřou své sklípky, aby vám nabídli velkopavlovická mladá vína. Za vstupné 500 korun můžete degustovat, co hrdlo ráčí. V ceně je i divadelní představení a večer s cimbálovou muzikou. Před radnicí se budou podávat svatomartinské husy a další občerstvení. Více informací najdete na webu.

Tip na pátek 11. 11. 2011

Mladá vína od nejlepších vinařů, martinské husy a další české a slovácké delikatesy můžete ochutnávat v pátek 11. listopadu v Praze na náměstí Jiřího z Poděbrad a v Brně na náměstí Svobody. Připraven je i bohatý kulturní program včetně živé muziky. Více ZDE

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!