Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Platan 11° z Protivína: pivo voní jemným kvasem

Jídlo

  7:00
Před první světovou válkou měl prácheňský pivovar své vlastní sklady třeba v New Yorku nebo Záhřebu. To byla jeho historie, která začala nejspíš v první polovině 16. století. V roce 1711 jej získali Schwarzenbergové, na konci 19. století přikoupili i protivínský cukrovar a vytvořili z něj obří sladovnu.
Pivovar - ilustrační foto.

Pivovar - ilustrační foto. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Dnes se v protivínském podniku Platan vaří desítka Schwarzenberg, černý Merlin nebo třeba Lobkowicz Premium. Základním stavebním kamenem sortimentu je ale nepostradatelná jedenáctka se 4,6 procenta alkoholu. Světlý ležák Platan své jméno nese od roku 1973.

Základem Platanu je voda z hlubinných vrtů, žatecký chmel a moravský slad. Pěna ve sklenici rychle vystoupá a udržuje si svůj úzký profil. Jedenáctka rumové barvy voní jemným kvasem, pivo v ústech uvádí silný říz. Až pak přichází to hlavní: přesně vyměřená a ledově křišťálová chuť. Hořkost v ní jen tušíte, celý požitek je překvapivě čistý a hladký.

Kromě detailní virtuální prohlídky na webu www.pivo-platan.cz je do Protivína možné vyrazit i na tradiční exkurzi. Školy se varnou můžou projít zdarma, u ostatních je výše vstupného odstupňována podle velikosti skupiny. Jen je třeba se pět dnů předem objednat.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!