Sobota 8. srpna 2020svátek má Soběslav 31 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Templářské víno klamalo původem, milion lahví inspektoři stáhnou

Bílé víno | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bílé víno | foto: Shutterstock

Templářské sklepy Čejkovice prodávaly klamavě označená vína. Podle Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SPZI) firma vyrobila přes milion litrů vína neznámého původu, která na trh uváděla jako jakostní odrůdová nebo odrůdová vína tuzemské provenience. Hrozny zřejmě pocházely ze zahraničí.

Firmě inspekce uložila stáhnout z tržní sítě veškeré množství všech šarží jakostních odrůdových vín a odrůdových vín ročníku 2009, u kterých existuje důvodné podezření, že byly vyrobeny z hroznů neznámého původu. Vína těchto šarží nesmí ani uvádět do oběhu.

Templářské sklepy Čejkovice nakoupily přes 1250 tun hroznů od brněnské společnosti BJ VITIS s.r.o., která není pěstitelem hroznů. U těchto hroznů podle inspekce není znám jejich původ.

Sklizeň vína - ilustrační foto.

"Na žádném výkupním lístku ani na žádném obchodním dokladu vystaveném při nákupu hroznů od dodavatele BJ VITIS, s.r.o. nebyl uveden povinný údaj o pěstiteli," uvedla Patra Hoferková, z oddělení komunikace SZPI. Společnosti BJ VITIS podle inspekce hrozny dodala další brněnská firma DOAL STAV s.r.o., která se však na adrese svého sídla nevyskytuje a ani nepřebírá poštu.

Při samotné výrobě vína byly podle Hoferkové k hroznům neznámého původu přimíseny také hrozny známého původu, které byly tímto znehodnoceny.

Firma musí stáhnout milion litrů vína
Celkový objem vyrobeného jakostního odrůdového vína a odrůdového vína tuzemské provenience ročníku 2009 neznámého původu se tak pohybuje kolem 1,080 mil. litrů vína.

Templářské sklepy podle inspekce nevedly řádně a průkazně vinařskou evidenci. "Není možné zjistit, které šarže vína byly vyrobeny z hroznů neznámého původu," uvedla Hoferková. Z tohoto důvodu se zákaz uvádět vína do oběhu a nařízené stahování z tržní sítě vztahuje na všechny šarže jakostního vína odrůdového a odrůdového vína tuzemské provenience ročníku 2009, které byly vyrobeny z hroznů těch odrůd révy vinné, které dodala společnost BJ VITIS, s.r.o. (Rulandské modré, Modrý Portugal, Muškát moravský, Sauvignon, Tramín červený, Chardonay, Cabernet Sauvignon, Ryzlink vlašský, Rulandské šedé a Irsai oliver).

"Případ Templářských sklepů i předchozí případ společnosti Vinium mne velmi zneklidňuje. Úroveň našeho vinařství se v posledních letech nesmírně zlepšila, takové excesy všechny naše poctivé vinaře i naše vinařství velmi poškozují," řekl k případu ústřední ředitel potravinářské inspekce Jakub Šebesta. Se zmiňovanými firmami bude podle něj zahájeno správní řízení, neboť jednání společností poškodilo nejen spotřebitele, ale také vinohradníky a vinaře.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!