17. dubna 2009 9:39 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Video: Když tzatziki, tak tzatziki!

Tzatziki | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tzatziki | foto: Lidovky.cz

Rozhodla jsem se, že se za každou cenu naučím SPRÁVNÉ řecké tzatziki. Ne že bych je už mockrát nedělala, ne že bych neuměla sáhnout do jedné z desítky řeckých kuchařek, co mám v knihovně, nebo si vybrat ze stovek receptů na internetu. Chtěla jsem ale tzatziki dokonalé.

Tenhle řecký salát je totiž školním příkladem toho, že znát seznam surovin ke kuchyňskému happy endu nestačí. Ne, tady jde dokonce o seskupení triků. A když nemáte tzatzikového guru, není vám receptura nic platná. Konzistence a zacházení jsou totiž pro celkový výsledek rozhodující. Osolíte okurku v nesprávnou chvíli, a celý salát získá texturu posmrkaného kapesníku. Vydlabete zrníčka z okurky, protože si myslíte, že salát zbytečně zavodňují, a připravíte se tím o půlku chuti. Jak jsou jednoduché věci někdy těžké! Mým cílem byl ale superiorní salát jako z pobřežní taverny. Nic míň. Požádala jsem proto svou velkou tlustou řeckou rodinu, aby mi pomohla najít guru. Ze seriózního výběrového řízení, které vzal můj tchán stejně zodpovědně jako třeba námluvy, vzešla moje učitelka řecké kuchyně, a sice Violeta Karaniku.

Vytiskněte si podrobný recept

Při vší úctě k profesionálům, to nejzajímavější se podle mě v Řecku vaří doma. Ostatně v poslední době jeden z nejlepších seriálů o jídle v řecké televizi byl o tom, co a jak vaří normální řecké ženy. Vařily tu staré, mladé, herečky i vdovy v černém, z vesnic v horách i z ostrovů. Tradici té nejlepší musaky, králíka v troubě či těsta na pitu střeží Řekyně s hrdostí. Nemusí se složitě oživovat a vyhledávat jako u nás. Tradice nefalšovaného a poctivého vaření v Řecku prostě žije.

V mojí kuchyni si Violeta okamžitě oblékla vlastní dovezenou zástěru a já věděla, že jsem našla svého guru. A jak dopadly správné tzatziki? Ždímání okurky v utěrce ani vydlabávání zrníček za účelem odvodnění Violeta nedoporučuje, a jak mi vzápětí na zkušebním vzorku předvedla, opravdu to ochuzuje salát o většinu chuti. Proti zaplavení salátu vodou zase doporučuje tohle: připravit salát těsně před jídlem a sníst dřív, než sůl vytáhne z okurky vodu a vyrobí z ní gumu, což se stane dost rychle. „Vždyť je to salát. Ten se musí jíst hned!“ Typicky české náhražkování hustého jogurtu zakysanou smetanou (nebo dokonce lučinou) také neschvaluje. „Udělat to můžete, ale nejsou to tzatziki,“ směje se bezelstně. Ostatně podívejte se na přípravu dokonalých tzatziki na připojeném videu na webu. Přísahám, že chutnají jako ty z taverny od moře.

SNADNÉ VAŘENÍ S HANKOU NA WWW. LIDOVKY. CZ

Dnešní díl videosérie Snadné vaření, který je spojen s tímto článkem a který jste si zvykli vždy v pátek nacházet na www.lidovky.cz, uzavírá naši dvanáctidílnou sérii. Když nebesa (a hlavně sponzoři) dají, bude po té první zanedlouho následovat další. Na samém začátku, když se možnost internetového videa otevřela, nešlo ani dohlédnout, kam všude nás kamera může zavést. Rozhodnout se nebylo snadné, a tak v počátečním hledání pomohl malý průzkum. Dotazovaní kupodivu nechtěli vidět ani nové originální recepty, ani po síti surfovat do michelinských restaurací. Chtěli se zdokonalit v těch nejobyčejnějších kuchařských dovednostech, v nákupech a v přípravě běžných jídel. Zůstat doma ve své kuchyni a podívat se s námi do svých vlastních hrnců. Nakonec se ukázalo, že náš neformální průzkum nelhal. Například video o palačinkách, jež dosáhlo z celé série nejvyšší sledovanosti: Mohla jsem se snažit omráčit vás jejich flambováním, vyhazováním do vzduchu a vymyslet deset nových náplní, které ještě nikdo nikdy nejedl. Ale proč, když je máme rádi s cukrem nebo marmeládou? Někdo by se možná rád nechal klamat kuchařskou magií, ale nebylo by to fér. Licence na tato kouzla patří televizním kuchařům. A já nejsem kuchař. Nemám dokonce ani žádné jiné gastronomické vzdělání. Zato mám náročnou chuť a touhu podělit se s ostatními o to, co jsem se naučila.

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?