Pondělí 20. ledna 2020svátek má Ilona 2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Víš, co jíš? Ministerstvo spustilo web o zdravém stravování

Zdravá strava - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdravá strava - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Ministerstvo zemědělství (MZe) spustilo nový web s názvem "Víš, co jíš?" poskytující informace o zdravém stravování a zacházení s potravinami. Na internetové adrese www.viscojis.cz naleznou spotřebitelé informace od odborníků na zemědělství a zdravotnictví.

Aplikace bude rozdělena na čtyři základní části. První poskytne informace o zdravém stravování a výživě, druhá bude věnována onemocněním souvisejícím s výživou, třetí zacházení s potravinami a ve čtvrté najdou čtenáři rady, jak potraviny nakupovat.

Web bude upozorňovat na závadné potraviny
Část věnovaná zacházení s potravinami přinese doporučení týkající se hygieny při manipulaci s potravinami či způsobů jejich zpracování. Nabídne rovněž praktické rady pro cestování, například čeho se vyvarovat při dovolené v zahraničí.

V kapitole věnované nakupování experti lidem poradí, jak a kde nakupovat bezpečné potraviny, čeho se při nákupech vyvarovat, nebo jak se orientovat ve značení potravin. Návštěvníci webu se zde dovědí také více o přídatných látkách (takzvaných éčkách) a budou poučení, jak závadné potraviny reklamovat.

"V této části uživatelé najdou rovněž informace o závadných potravinách, které zadržely naše dozorové orgány. Tato varování si mohou nechat po registraci posílat do své e-mailové pošty," řekl ministr zemědělství Ivan Fuksa (ODS).

Alternativní směry ve výživě
V rubrice věnované zdravému stavování uživatel najde informace o základních živinách v potravinách, o výživě podle věku či důležitosti pitného režimu a pohybových aktivit pro zdraví. Dozví se zde mimo jiné i o alternativních směrech ve výživě.

"Oddíl Onemocnění související s výživou seznamuje například s chronickými neinfekčními onemocněními, nemocemi z nedostatku živin, poruchami příjmu potravin, potravinovou alergií a intolerancí či problematikou nadváhy i podvýživy," uvedla mluvčí MZe Tereza Dvořáčková.

Součástí internetových stránek je aplikace určená mládeži, která má sloužit jako informační podpora novému výukovému programu s podobnou tématikou určenému učitelům a žákům druhého stupně základních škol.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

NENECHTE SI UJÍT: Výprodeje Gues, CK, O bag a Desigual, které stojí za to
NENECHTE SI UJÍT: Výprodeje Gues, CK, O bag a Desigual, které stojí za to

Vánoce jsou za námi, nastává čas výprodejů. Udělejte si radost a oživte svůj šatník novým módním kouskem, který je navíc za zlomek původní ceny. Máme pro vás tipy na ty nejzajímavější značky, které si zamilujete. Jsou módní, stylové a originální. Kde je seženete nejlevněji?