Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Víš, co jíš? Ministerstvo spustilo web o zdravém stravování

Jídlo

  15:00
PRAHA - Ministerstvo zemědělství (MZe) spustilo nový web s názvem "Víš, co jíš?" poskytující informace o zdravém stravování a zacházení s potravinami. Na internetové adrese www.viscojis.cz naleznou spotřebitelé informace od odborníků na zemědělství a zdravotnictví.
Zdravá strava - ilustrační foto

Zdravá strava - ilustrační foto foto: Shutterstock

Aplikace bude rozdělena na čtyři základní části. První poskytne informace o zdravém stravování a výživě, druhá bude věnována onemocněním souvisejícím s výživou, třetí zacházení s potravinami a ve čtvrté najdou čtenáři rady, jak potraviny nakupovat.

Web bude upozorňovat na závadné potraviny
Část věnovaná zacházení s potravinami přinese doporučení týkající se hygieny při manipulaci s potravinami či způsobů jejich zpracování. Nabídne rovněž praktické rady pro cestování, například čeho se vyvarovat při dovolené v zahraničí.

V kapitole věnované nakupování experti lidem poradí, jak a kde nakupovat bezpečné potraviny, čeho se při nákupech vyvarovat, nebo jak se orientovat ve značení potravin. Návštěvníci webu se zde dovědí také více o přídatných látkách (takzvaných éčkách) a budou poučení, jak závadné potraviny reklamovat.

"V této části uživatelé najdou rovněž informace o závadných potravinách, které zadržely naše dozorové orgány. Tato varování si mohou nechat po registraci posílat do své e-mailové pošty," řekl ministr zemědělství Ivan Fuksa (ODS).

Alternativní směry ve výživě
V rubrice věnované zdravému stavování uživatel najde informace o základních živinách v potravinách, o výživě podle věku či důležitosti pitného režimu a pohybových aktivit pro zdraví. Dozví se zde mimo jiné i o alternativních směrech ve výživě.

"Oddíl Onemocnění související s výživou seznamuje například s chronickými neinfekčními onemocněními, nemocemi z nedostatku živin, poruchami příjmu potravin, potravinovou alergií a intolerancí či problematikou nadváhy i podvýživy," uvedla mluvčí MZe Tereza Dvořáčková.

Součástí internetových stránek je aplikace určená mládeži, která má sloužit jako informační podpora novému výukovému programu s podobnou tématikou určenému učitelům a žákům druhého stupně základních škol.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Advantage Consulting, s.r.o.
ŽENY I MUŽI DO VÝROBY 25.000Kč +30000 NÁSTUP

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 24 000 - 26 000 Kč

Mohlo by vás zajímat