Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi zvířata milují. Ježek i dráček v českých domácnostech

Magazín

  6:51
Had, králík nebo andulka patří mezi klasiku oblíbených domácích mazlíčků hned po čtyřnohých chlupáčích – kočkách a psech. Mezi opravdu neobvyklá domácí zvířátka však patří například ježek, miniprasátko nebo vodní dráček.

Hmyzožravého savce s více než osmi tisíci bodlin vlastní Markéta Mikešová z Prahy spolu s africkými šneky a leguánem. Svého ježka si koupila přes internet. „Žije přes noc a já jsem noční člověk, takže se celkem doplňujeme,“ říká majitelka ježka Snížka, který svou přítulností připomíná kočku.

Na co si dát pozor

  • Čistokrevné zvíře musí mít očkovací průkaz a průkaz původu.
  • Chovatele navštivte a zjistěte, v jakých podmínkách zvířata chová. Pokud máte pochyby, informace mohou poskytnout Českomoravská kynologická unie a Sdružení chovatelů koček, jež chovatele registrují.
  • Chtějte vidět rodiče mláděte. Nejenže se jim má v dospělosti podobat, ale dědí i jejich povahu.
  • Dobrý chovatel bude chtít vědět víc i o vás – proč zvíře pořizujete či zda máte s chovem nějaké zkušenosti.

Kontakt s člověkem však vyhledává i leguán. Markéta ukazuje video, na kterém jen s potěšením přivírá oči. „Leguán se mazlí nejvíce večer. Ježek se nechá krásně pochovat, ale před cizími lidmi funí a stáčí se do kuličky.“

Zlatá rybka v akváriu je již tradičním zvířátkem. Do českých domácností si ale našel cestu i axolotl mexický zvaný též vodní dráček. Světle růžové nebo tmavě hnědé tělíčko váží kolem 300 gramů. Obojživelník má nápadné keříčkovité žábry a svým výrazem působí, že se usmívá. Živí se libovým masem, žížalami nebo plži; chovat ho v akváriu spolu se zlatou rybkou proto nelze doporučit.

Mezi módními domácími mazlíčky se čím dál častěji objevují i miniprasátka. Všežravci s nezlomným apetitem nejsou však příliš vhodným společníkem do paneláku, ve kterém by měla jejich kopýtka zdolávat početné schody. S velmi zvídavou povahou jsou oříškem pro všechny pečlivé chovatele. Selata i dospělá prasata chovaná v domácnosti se krmí speciální krmnou směsí a jejich optimální váha se pohybuje kolem deseti kilogramů.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.