Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Brněnská zoo odchovala čtyřčata divoké kočky manul

Magazín

  6:10
Brněnské zoo se podařil odchov čtyřčat divoké kočky manul. Jejich odchovy jsou vzácné, protože rozmnožování manulů mimo jiné komplikuje značná citlivost na toxoplazmózu, uvedla dnes mluvčí zahrady Monika Brindzáková.

Brněnskou zoologickou zahradu obývá aktuálně šest manulů. Návštěvníci však mohou vidět jen čtyřletého samce Manu, a to v expozici naproti lachtanům. Manu přišel do Brna z Jihlavy. Dvouletá samice Rosa, která do zoo přibyla na jaře roku 2015, nikdy neopustila chovatelské zázemí. Tam se za ní přesouval i samec v období páření.

Miluje vaše kočka syrové maso? Odčervujte ji čtyřikrát ročně, radí veterinářka

„Když se pak v dubnu narodila čtyři koťata, zůstala také spolu s matkou mimo expozice přístupné návštěvníkům,“ uvedla mluvčí. Doplnila, že manuli jsou všeobecně velmi plaší a citliví vůči stresu a jejich rozmnožování komplikuje také onemocnění vyvolané parazitem Toxoplasma gondii, který se běžně vyskytuje u kočkovitých šelem včetně kočky domácí. Zatímco u kočky domácí ale nejde o zvlášť závažnou chorobu, u manulů je průběh toxoplazmózy velmi dramatický a způsobuje značné ztráty mezi mladými zvířaty. I proto zahrada o narození koťat neinformovala dříve.

„Vzhledem k nepříznivé prognóze a k tomu, že šlo o Rosina první mláďata, jsme byli, co se týče možného úspěšného odchovu, spíš skeptičtí. O to větší radost nám samozřejmě dělá, že všechna čtyři koťata právě slaví šest měsíců,“ řekla kurátorka savců zahrady Dorota Gremlicová. Koťata se podle ní pomalu chystají k nových chovatelům. Zapojí se totiž do Evropského záchovného programu, což je společný projekt evropských zoologických zahrad, jehož podstatou je spolupráce při chovu některých ohrožených druhů zvířat.

Manul

Manul je velký asi jako domácí kočka, má ale velmi hustou a dlouhou srst. Zvláštností těchto divokých koček obývajících kamenité stepi a hory Mongolska a Číny je, že nemňoukají, ale vydávají zvuky podobné štěkotu psa. Lovci tato zvířata, žijící až do výšky 4000 metrů nad mořem, kvůli kvalitní kožešině málem vyhubili.

Autor: