Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 21 °C polojasno Předplatné LN


Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Co dělat, když se do rodiny se zvířetem narodí dítě?

Co dělat, když se do rodiny se zvířetem narodí dítě? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Co dělat, když se do rodiny se zvířetem narodí dítě? | foto: Shutterstock

Ve chvíli, kdy si domů přivedeme psa nebo kočku, stávají se nedílnou součástí našeho života a stejně tak důležití jsme i my pro ně. Naše každodenní aktivity a lidé, kteří s námi sdílí domácnost nebo k nám přijdou na návštěvu, utvářejí životní prostředí, které naše mazlíčky bezprostředně ovlivňuje.

I naše nálada a emoce mají na domácí mazlíčky velký dopad. Každá změna v denní rutině, nové prostředí nebo noví lidé si vyžadují, aby se zvíře adaptovalo. Mezi situace, které dokáží kočkám způsobit velký stres, patří také narození dítěte. Právě proto bychom kočkám měli pomoci k pohodovému soužití s novým členem rodiny.

Situace, které kočku nadměrně stresují

  • Stěhování
  • Rekonstrukce bydlení
  • Cestování
  • Zvýšený hluk, bouřky
  • Narození dítěte
  • Další zvíře v domácnosti

V nových situacích nebo ve chvílích, při kterých se kočka necítí komfortně, organismus reaguje například zvýšenou tepovou frekvencí nebo celkovou zvýšenou ostražitostí. Takovou reakci způsobuje uvolnění hormonu adrenalinu a kortizolu, jež mají vliv na mnoho dalších orgánů v těle včetně srdce, trávící soustavy a mozku. Někdy však kočky mají potíže se přizpůsobit a změny v jejich těle mohou vyvolat nepříjemné fyzické a behaviorální příznaky.

„U koček se diskomfort může projevit neobvyklým chováním jako například schováváním se víc než obvykle, vyhýbání se kontaktu s členy domácnosti, močením na nevhodných místech, nadměrným čistěním srsti a dokonce sebepoškozováním. Pokud se u kočky objeví jakákoliv odchylka v chování, doporučuji okamžitou návštěvu veterináře,“ říká veterinářka Dagmar Tarkošová ze společnosti Royal Canin.

Jednou z příčin neobvyklého chování může být narození dítěte a přesun pozornosti na novorozeného potomka, kdy kočka svou nespokojenost demonstruje nadměrným olizováním se nebo škrábáním a sebepoškozováním. Laicky řečeno, kočka žárlí a snaží se upoutat pozornost a dát najevo svou nespokojenost. Je proto potřeba, abychom kočkám pomohli vypořádat se s novou životní situací a rolí v rodině co nejlépe.

Jednotlivé případy se řeší u veterináře individuálně dle závažnosti příznaků. Jedním z neinvazivních řešení je změna na speciální veterinární diety, kdy součástí krmení jsou látky Alfa-kasozepin a L-tryptofan. Alfa-kasozepin je komponent mateřského mléka a má po krmení u nově narozených koťat a mladých zvířat uklidňující efekt. L-tryptofan je přirozeně se vyskytující aminokyselina, kterou tělo přeměňuje na neurotransmiter serotonin, který pomáhá udržovat emoční rovnováhu během období adaptace.

Co dělat, když se do rodiny se zvířetem narodí dítě?

„Prokazatelný efekt krmení se projeví při podávání minimálně 4 týdny a to ideálně před očekávanou změnou. Dieta může být doplněna o speciální terapii kočičími feromony. Přípravek, který se ve formě difuzéru zapojí do elektrické zásuvky a průběžně uvolňuje kočičí hormon pohody, který prokazatelně snižuje příznaky úzkosti. Další možností je podávat alternatívní přírodní preparáty ve formě kapek anebo tablet, většinou na bázi vitaminů skupiny B, které pomáhají zklidňovat nervovou soustavu. V některých komplikovaných případech je nejlepší vyhledat pomoc veterinárního lékaře, který se specializuje na poruchy chování psů a koček, radí Tarkošová.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?