Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Domácí zvíře jako součást života. Proč si pořizujeme mazlíčky?

Magazín

  6:19
V českých domácnostech žije přes dva miliony psů a milion koček. Počtem domácích mazlíků na hlavu zaujímáme přední místo v Evropě. Je to tedy trend? Lidé si pořizují zvířecího přítele hned z několika důvodů. Mladé páry, které ještě nechtějí mít děti, se zkouší o někoho starat „nanečisto“.

Zvíře není hračka, i když ho malé dítě může považovat za dalšího z plyšáků. foto: Shutterstock

Rodiny s dětmi hledají pro své děti kamarády. Manželské páry, kterým už děti odešly „ z domu“, si zvířaty děti nahrazují. Je to tedy o velmi těsném soužití v každé fázi našeho života a velkém vzájemném citu.

Aby soužití mohlo být harmonické, je třeba se nad výběrem domácího miláčka vždy opravdu pořádně zamyslet. „Proč vlastně psa nebo kočku chci? Co s nimi chci podnikat? Kolik času jim mohu věnovat? Kde je chci mít? Chci s nimi cestovat? Čím je budu krmit?“ Otázek je hodně, ale jejich zodpovězením předejdeme řadě budoucích problémů. A měl by si na ně odpovědět opravdu každý s dostatečnou odpovědností než spustí internet a začne hledat vysněného psa nebo kočku.

Miluje vaše kočka syrové maso? Odčervujte ji čtyřikrát ročně, radí veterinářka

Následky špatného výběru jsou většinou velmi bolestné. A skoro vždy trpí obě strany. Chovatelské kluby na svých stránkách prezentují specifika i potřeby jednotlivých plemen velmi podrobně, doporučí rovněž chovatelské stanice, kde máte jistotu kvalitního vrhu s dostatkem informací o původu. Zásadně je třeba vyhnout se tzv. množírnám, kde hlavní motivací je zisk s prodeje štěňat nebo koťat, nikoli zdravá zvířata dané rasy.

Řada lidí si pořizuje kočku na mazlení, ne každá rasa však má mazlení ráda. Zklamání je pak obrovské a škrábance od ostrých drápků velmi bolestivé. Kočka jako teritoriální tvor potřebuje svůj prostor, který si pečlivě střeží. Pak musíme řešit úpravy bytu tak, aby kočka svůj prostor měla. Malé škrabadlo někde v koutě ji určitě nestačí, vyrobí si tedy škrabadlo vlastní z gauče, skříně nebo čehokoli jiného a katastrofa je na světě. Když už doma jednu kočku máme a chceme jí pořídit kamaráda, opět pečlivě řešíme výběr rasy, ne všechny kočky se totiž mezi sebou snesou a teritoriální boj je velmi tvrdý a jeho následky fatální.

Nejčastěji dítě pokouše rodinný pes. Konfliktům lze ale předejít, když se...

Málokdo si uvědomuje, že pes je nejenom přítel, ale také závazek. Když bydlíme v panelákovém bytě nebo v jakémkoli menším domku bez zahrady, volíme menší plemeno, které nevyžaduje tolik pohybu venku. To ale neznamená, že nám nevzniká povinnost pravidelně venčit. Jestliže se nám líbí velcí psy, pak si vybíráme ty, kterým vyhovuje vyšší teplota v bytě,“ gaučíček“ a tak trochu nuda. Se zahradou máme potom zcela jiné možnosti. Oplocený prostor značně usnadní venčení , ale i tak by měla mít dlouhá procházka vždy přednost.

Pokud nemáme dostatek času, určitě si nevybereme psa, který ke své spokojenosti potřebuje pohyb v řádech kilometrů. Úplně nejhorší variantou je výběr psa jako módního doplňku. Copak u takového yorkshira to zdaleka není takový problém, ale takový kavkazák, kterého si jako doplněk svého ega vybere “pan podnikatel“, většinou velmi brzy hledá nového majitele. Jsou plemena, která vyžadují respektování jejich přirozené individuality a ty by si opravdu neměl pořídit majitel dostatečně nevzdělán.

Co dělat, když se do rodiny se zvířetem narodí dítě?

Je dobře, že stále ještě máme chuť pomáhat, bohužel mnohdy raději zvířatům než lidem, ale dobře, že alespoň zvířatům. Útulky jsou plné psů a koček, které někdo odložil z jakéhokoli důvodu. Takže pomoci nešťastnému tvoru je určitě správná volba. I tak by člověk měl získat co nejvíce informací ke zvířeti, které si vybral. Ani útulky nejsou všechny stejné, je dobré si na internetu najít reference. Zvíře s útulku je vděčné za domácí péči, na druhou stranu si sebou přináší řadu věcí, které ani při nejlepší vůli nemůže člověk dopředu odhadnout.

Řešením při špatném výběru zvířecího přítele, ať už „papírového nebo nepapírového“ by nikdy nemělo být: „Musím se tě zbavit, nemám na to“. Vždy je možné se obrátit na renomované odborníky na výchovu psů a koček, kteří pomohou většinu problémů vyřešit. Určitě ale nevyřeší úplně špatný výběr plemene vzhledem ke způsobu života rodiny. Proto musíme být velmi odpovědní , pokud si vzájemné soužití chceme opravdu užívat.

Kočka není pes

Autor:

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
RECEPČNÍ

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 550 - 30 550 Kč