Pondělí 15. srpna 2022, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dvakrát měř, jednou řež. Platí při pořizování ‚živých vánočních dárků‘ dvojnásob

Magazín

  6:59
Každému z nás dělá před Vánoci největší starost jak potěšit své nejbližší. V ideálním případě bychom je chtěli obdarovat vším, co jim na očích vidíme. To ale vždy nejde. Do nejtěžší situace se dostávají rodiče, kteří musí odolávat smutným očím svých dětí. Ty si často přejí najít pod vánočním stromečkem domácí zvíře, nejčastěji psa nebo kočku. Než se pro takový dárek rozhodnete, měli byste vše důkladně zvážit. Ukvapená předvánoční rozhodnutí mají za následek zvířecí útulky doslova praskající ve švech.

Hlídání psů (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Nejde ale jen o děti. Možná se rozhodnete potěšit svého partnera tím, že mu pořídíte čtyřnohého kamaráda, o kterém se možná někdy v minulosti zmínil. Radost v očích obdarovaného je u vánočního stromečku k nezaplacení. Musíte si však uvědomit, že živý dárek, i když k němu budete mít účtenku, jen tak nevrátíte nebo nevyměníte za jiný. V první řadě pořizujete živého tvora, který se na delší dobu stane součástí vaší domácnosti. Proto byste takovému zásadnímu rozhodnutí měli věnovat víc než pár hodin přemýšlení.

„Budoucí majitelé, hlavně ti, kteří nemají s chováním zvířete doposud žádné zkušenosti, by měli rozhodnutí a výběru věnovat více času, a ideálně se o svém záměru poradit se zkušeným chovatelem, nebo veterinářem. Například při výběru psa lidé často zvolí pro svojí rodinu nevhodnou rasu, výcvik psa pak nezvládnou a musí ho odvézt do útulku či pro něj hledat jiný domov,“ upozorňuje na nejčastější chyby při pořizování domácího zvířete veterinářka Dagmar Tarkošová ze společnosti Royal Canin.

Máte na to?

Například u výběru psa by lidé měli zvážit jeho velikost a možnosti bytu nebo domu, do kterého psa pořizují. Velmi důležitá je u psa povaha a temperament. Tady je na místě konzultace s odborníkem. Příliš temperamentní plemeno, které vyžaduje časté venčení a hodně pohybu by například vytížená rodina, které žije v centru města, nemusela zvládnout.

Kotě (ilustrační foto)

Dalším důležitým faktorem jsou náklady, které vám, respektive obdarovanému, s chováním zvířete vzniknou. Hodně lidí nemá představu, kolik za rok zaplatí za krmivo, byť pro malé plemeno, nebo podcení počáteční výdaje, když zvíře pořizují. Je potřeba počítat s tím, že například péče o psa vás bude stát v průměru 15 až 20 tisíc korun ročně. První rok štěněte je pochopitelně dražší. V neposlední řadě lidé často podcení své časové možnosti nebo společenský život. Po pár měsících zjistí, že nemají čas psa venčit nebo ho nechávají často a dlouho samotného doma.

I kočka je závazek

Lidé se často pletou, když si myslí, že darovat kočku je menší závazek. Kočka sice vyžaduje méně pozornosti a péče, protože je poměrně samostatná. Kočku nemusíte každý den venčit, ale pořád je to živé zvíře, které péči vyžaduje a je rovněž potřeba počítat s náklady na krmení obdobně jako u psa.

Za opuštění zvířete můžete dostat pokutu

Když svoje možnosti přeceníte, o výběru zvířete se obdarovaným dopředu neporadíte, může se stát, že se rozhodne dát zvíře pryč. Kromě nepříjemného pocitu, že se zbavujete živého tvora, který za nic nemůže, má opuštění zvířete i další následky. Pokud se rozhodnete situaci vyřešit tím, že zvíře odvezete do nejbližšího útulku, musíte počítat s náklady spojenými s umístěním do útulku. Na nezodpovědné majitele naštěstí pamatuje zákon. Majitel, který se rozhodne pro méně zodpovědnou cestu a zvíře například nechá u cesty, se vystavuje nebezpečí pokuty až 500 000 Kč nebo i soudu.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...