Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Léto se blíží. Jak přepravit psa na dovolenou?

Magazín

  6:40
Jak převézt chlupatého přítele bezpečně a podle zákona? Musí se pes v autě poutat? Předpisy jsou v tomto případě poměrně zavádějící, a přitom za jejich nedodržení hrozí pokuta až 2 000 korun. I kvůli tomu se vyplatí psa v autě zajistit. A co teprve po shlédnutí crash testů s domácími mazlíčky.
Pes v autě - ilustrační foto

Pes v autě - ilustrační foto foto: Shutterstock

Jak přepravit mazlíčka v autě?
V den cesty omezte krmení a určitě si sebou nezapomeňte vzít vodu a cestovní misku, pitný režim je důležitý, jelikož některá plemena mají v létě sklon k přehřívání. Do auta si zabalte deku nebo pelíšek a nesmí chybět ani bezpečnostní pás pro psa, který pořídíte za pár korun v každém zverimexu. Ručník na špinavé psí tlapky se vám taky bude hodit.

  • kovová klec - hodně vzdušná, bytelná, je možné ji skladovat složenou
  • plastová přepravka - určená zejména pro přepravu, snadno se čistí, hůře se skladuje
  • látková kennelka - není vhodná pro psy, kteří se snaží dostat ven, není možné si na kennelku něco těžšího odložit, je však lehká, pohodlně přenosná i skladovatelná
  • v kufru s mříží oddělující zavazadlový prostor, v některých autech jsou mříže z výroby nebo se dají dokoupit univerzální mříže
  • na zadním sedadle s autopásem, pro psa použít postroj a autopás

Zejména u dlouhých cest dbát na pohodlí psa - dostatek prostoru, možnosti protáhnout se a vyvenčit se, dostatek vody. „Z mého pohledu je nejbezpečnější přeprava v přepravce umístěné na zadních sedadlech a ukotvené proti pohybu, ale třeba u rodin s dětmi je tato varianta nemožná. Proto je pak vhodnější přemístit přepravku do kufru,“ říká Zuzana Novotná, specialistka z největšího e-shopu s chovatelskými potřebami Spokojený pes.

V případě, že zvolíte dopravu vlakem, vyberte si pečlivě dopravce. Ne všichni totiž povolují převážet psa bez klece, tašky či náhubku. Někde je přeprava zvířete zcela zdarma a jinde zaplatíte malý poplatek, který se pohybuje okolo 50 korun.

Jak je to s cestováním v letadle?
Malí psi mohou do příručního zavazadla - plně uzavíratelná přepravka s nepropustným dnem - rozměry tak, aby se taška vešla pod sedadla, přesné rozměry je potřeba si zjistit vždy u letecké společnosti, větší psi musí do přepravky v zavazadlovém prostoru - přepravka musí mít certifikaci IATA, přípípadně některé společnosti mají své přepravky. V případě nevolnosti je možné použít tablety Reisfit, které se podávají 30 minut před cestou, jsou vhodné pro psy i kočky.

Co musí mít zvíře, pakliže cestujete do zahraničí?
Do všech zemí musí být psi čipovaní a očkovaní proti vzteklině. Některé země mohou mít více požadavků (odčervení, jiné vakcinace, mimo Evropu i nějaké veterinární potvrzení) - aktuální a podrobné informace dle cílových destinací u Státní veterinární správy (https://www.svscr.cz/).

Nezapomeňte si zabalit sebou

Neměli byste zapomenou na cestovní misky, které se dají snadno složit. Chybět by neměly ani granule, pamlsky či jiná strava na kterou je zvyklý, ale také deka a nějaké hračky. Obojek, vodítko a náhubek také.

Autor: