Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 20 °C polojasno Předplatné LN


Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Vrabec, Strnad i Dudek. Lidé s ptačím příjmením budou mít v zoo v Děčíně na apríla slevu

Strnad obecný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Strnad obecný | foto: Shutterstock

DĚČÍN Lidé s ptačím příjmením budou mít na apríla vstup do děčínské zoologické zahrady za polovinu. První duben nepatří jen žertíkům, ale už více než sto let se v tento den slaví také Mezinárodní den ptactva.

„Slevu si může užít například rodina Vrabcova, Strakovi, pan Dudek nebo Sova či paní Skřivanová a slečna Hrdličková. Tím ale samozřejmě výčet jmen nekončí. Za snížené vstupné bude moci za zvířaty každý, kdo doloží, že má i jiné ptačí příjmení nebo i ten, komu se ve jménu nějaký ptáček skrývá. Třeba pan Vorel nebo pan Pakosta,“ vyjmenovala mluvčí zoo Alena Houšková. Dospělí se tak do zoo podívají za 40 korun, děti za 25 korun.

Neděle 1. dubna bude také důležitým datem pro ty, kteří se mají ještě zájem zapojit do kutilské soutěže ve výrobě ptačích budek a krmítek. Tento den bude posledním, kdy bude možné soutěžní výrobky do zoo doručit.

Ptačí téma se bude děčínskou zoologickou zahradou prolínat celým rokem. Zoo se připojila ke kampani Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií EAZA, která se následující dva roky bude věnovat ochraně ptactva v Jihovýchodní Asii. Kampaní s názvem Silent forest (Ztichlý les) chce upozornit na masivní úbytek pěvců, kteří se stávají předmětem obchodu, ať už za účelem chovu, tak za účelem účasti v pěveckých soutěžích. Nadměrná poptávka postihuje stovky ptačích druhů a miliony jedinců ročně. Děčínská zahrada bude předávat návštěvníkům informace o možnostech pomoci.

Výroba budek a krmítek

Jednou z aktivit, které už jsou v plném proudu, je například zoologická olympiáda nebo soutěž ve výrobě ptačích budek a krmítek. „Na 1. května pak chystáme tzv. May day, což není výraz jen pro Májový den, ale také symbol volání o pomoc. Prostřednictvím stanovištní soutěže seznámíme návštěvníky s celou kampaní,“ doplnila Houšková.

Mezinárodní den ptactva připadá na 1. dubna a slaví se od roku 1906, kdy byla podepsána mezinárodní Konvence o ochraně užitečného ptactva. Česká ornitologická společnost vyhlásila Ptákem roku 2018 sýčka obecného.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

J. Kohoutek Tak jo. Zastavím se. 13:28 28.3.2018

Pronájem zrekonstruovaného bytu v Třinci 3+1
Pronájem zrekonstruovaného bytu v Třinci 3+1

Pod břehem, Třinec - Staré Město, okres Frýdek-Místek
10 500 Kč/měsíc