Pátek 7. května 2021svátek má Stanislav 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN


Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Suchá kůže i blechy. Co dělat, když se pes neustále škrábe?

Suchá kůže i blechy. Co dělat, když se pes neustále škrábe? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Suchá kůže i blechy. Co dělat, když se pes neustále škrábe? | foto: Shutterstock

Pokud vašeho psa neustále něco svědí nebo se stále škrábe, nejspíše trpí kožními potížemi. Většina kožních potíží vede k rozsáhlému svědění a škrábání zvířete. Bez řádného veterinárního vyšetření je těžké určit problém a stanovit potřebnou léčbu.

Vhodná léčba pacienta je velmi důležitá především v případech výskytu začervenání kůže, poškrábání nebo bolestivých lézí. Běžnou příčinou drbání pro jinak zcela zdravého psa jsou většinou blechy nebo suchá kůže.

Blechy

Alespoň jednou týdně si zkuste všimnout, jestli Váš pes nemá v kožichu blechu. Jednoduchým diagnostickým testem je nález blešího trusu při česání. Jedná se o malé černé kuličky velikosti zrnka mletého pepře. Při nálezu je potřete kouskem vlhké vaty. Pokud se při kontaktu s vodou zbarví do červena, jedná se bleší trus. Zvíře následně přečešte hustým hřebenem, a zkuste tak blechu vyčesat. Blecha může být vidět v oblasti břicha, kde je méně srsti. Zároveň je třeba pravidelně psa odblešovat příslušnými preparáty. Veterinární lékař Vám poradí, jak aplikovat protibleší preparáty a jak často je podávat.

Suchá kůže

Suchá kůže může být velmi svědivá. Často souvisí s výskytem nadměrného množství lupů nebo šupinek z kůže. Zacuchaný, mastný nebo špinavý kožich zvířete může být příčinou nepohody vedoucí k drbání. Problém se suchou kůží může pomoci vyřešit následující:

  • Vyberte kvalitní krmení pro zvířecího miláčka. Používejte krmení s pozitivním vztahem ke kvalitě kůže a srsti zvířete. Některé prémiové diety obsahuji specifické mastné kyseliny v poměru, který zlepšuje kvalitu srsti a snižuje výskyt suché kůže.
  • Pokud jste si vybrali krmení, které neobsahuje nenasycené mastné kyseliny, zvažte jejich přidávání do potravy zvířete. Ne každý typ tuků je však obsahuje. Rostlinný olej, sádlo nebo máslo nejsou správnou volbou. Pro nejlepší výsledek je třeba přidávat ke krmení mastné kyseliny Omega 6 a Omega 3 ve specifickém poměru. Na trhu existují speciální oleje s jejich obsahem.
  • Zvažte také typ používaného šamponu na vašeho zvířecího miláčka. Přílišné koupání zvířete může být důvodem vysušování jeho kůže. V některých případech můžete léčebně použít speciální veterinární šampon odstraňující odloupanou kůži. Běžné kartáčování a vyčesávání srsti může být také nápomocné.

Ostatní kožní problémy

Občas však příčina kožních problémů není zřejmá a veterinární lékař bude potřebovat k jejímu nalezení řadu vyšetření. Může se jednat o kožní seškrab k prokázání roztočů, krevní testy ke stanovení hormonů nebo dokonce o kožní biopsii s histopatologickym vyšetřením. Mnohé kožní problémy se vyřeší po jednorázové léčbě, ale jiné budou vyžadovat dlouhodobou pokračující léčbu.

Kůže je největším orgánem těla a tvoří jakousi bariéru před nechtěným substancemi z vnějšího prostředí a zároveň udržuje tělo zvířete pohromadě. Proto je důležité jí věnovat dostatečnou péči.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...