Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN


Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Suchá kůže i blechy. Co dělat, když se pes neustále škrábe?

Suchá kůže i blechy. Co dělat, když se pes neustále škrábe? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Suchá kůže i blechy. Co dělat, když se pes neustále škrábe? | foto: Shutterstock

Pokud vašeho psa neustále něco svědí nebo se stále škrábe, nejspíše trpí kožními potížemi. Většina kožních potíží vede k rozsáhlému svědění a škrábání zvířete. Bez řádného veterinárního vyšetření je těžké určit problém a stanovit potřebnou léčbu.

Vhodná léčba pacienta je velmi důležitá především v případech výskytu začervenání kůže, poškrábání nebo bolestivých lézí. Běžnou příčinou drbání pro jinak zcela zdravého psa jsou většinou blechy nebo suchá kůže.

Blechy

Alespoň jednou týdně si zkuste všimnout, jestli Váš pes nemá v kožichu blechu. Jednoduchým diagnostickým testem je nález blešího trusu při česání. Jedná se o malé černé kuličky velikosti zrnka mletého pepře. Při nálezu je potřete kouskem vlhké vaty. Pokud se při kontaktu s vodou zbarví do červena, jedná se bleší trus. Zvíře následně přečešte hustým hřebenem, a zkuste tak blechu vyčesat. Blecha může být vidět v oblasti břicha, kde je méně srsti. Zároveň je třeba pravidelně psa odblešovat příslušnými preparáty. Veterinární lékař Vám poradí, jak aplikovat protibleší preparáty a jak často je podávat.

Suchá kůže

Suchá kůže může být velmi svědivá. Často souvisí s výskytem nadměrného množství lupů nebo šupinek z kůže. Zacuchaný, mastný nebo špinavý kožich zvířete může být příčinou nepohody vedoucí k drbání. Problém se suchou kůží může pomoci vyřešit následující:

  • Vyberte kvalitní krmení pro zvířecího miláčka. Používejte krmení s pozitivním vztahem ke kvalitě kůže a srsti zvířete. Některé prémiové diety obsahuji specifické mastné kyseliny v poměru, který zlepšuje kvalitu srsti a snižuje výskyt suché kůže.
  • Pokud jste si vybrali krmení, které neobsahuje nenasycené mastné kyseliny, zvažte jejich přidávání do potravy zvířete. Ne každý typ tuků je však obsahuje. Rostlinný olej, sádlo nebo máslo nejsou správnou volbou. Pro nejlepší výsledek je třeba přidávat ke krmení mastné kyseliny Omega 6 a Omega 3 ve specifickém poměru. Na trhu existují speciální oleje s jejich obsahem.
  • Zvažte také typ používaného šamponu na vašeho zvířecího miláčka. Přílišné koupání zvířete může být důvodem vysušování jeho kůže. V některých případech můžete léčebně použít speciální veterinární šampon odstraňující odloupanou kůži. Běžné kartáčování a vyčesávání srsti může být také nápomocné.

Ostatní kožní problémy

Občas však příčina kožních problémů není zřejmá a veterinární lékař bude potřebovat k jejímu nalezení řadu vyšetření. Může se jednat o kožní seškrab k prokázání roztočů, krevní testy ke stanovení hormonů nebo dokonce o kožní biopsii s histopatologickym vyšetřením. Mnohé kožní problémy se vyřeší po jednorázové léčbě, ale jiné budou vyžadovat dlouhodobou pokračující léčbu.

Kůže je největším orgánem těla a tvoří jakousi bariéru před nechtěným substancemi z vnějšího prostředí a zároveň udržuje tělo zvířete pohromadě. Proto je důležité jí věnovat dostatečnou péči.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!