Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Nejen nosorožci. České zoo se pyšní řadou unikátních chovatelských úspěchů

Magazín

  4:03
Mnoho z jedinečných odchovů v českých zoologických zahradách si už připsalo nejen české, ale i evropské či světové prvenství. Dnes oznámila zoo ve Dvoře Králové, že mezinárodnímu týmu veterinářů, ve kterém byli i odborníci z této zoologické zahrady, se podařilo spermatem uhynulých samců oplodnit vajíčka posledních dvou žijících samic nosorožce bílého severního. Samice žijí v Keni. Vajíčka byla převezena do Evropy. Nyní je ale potřeba počkat, zda se vyvine embryo.

První orangutan narozený v někdejším Československu foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Gorily nížinné

Velkým úspěchem pražské zoo bylo v prosinci 2004 narození gorilky Moji, první gorily narozené v Česku. Matka Kijivu za pomoci otce Richarda tři roky poté přivedla na svět samečka Tatua, který se ale v létě 2012 nešťastnou náhodou oběsil při hře na laně. Třetím potomkem Kijivu je Kiburi, narozený na jaře 2010, čtvrtý potomek Nuru přišel na svět v prosinci 2012.

Gorily nižinné

Kůň Převalského

Jediný dnes žijící druh divokého koně je zařazený na listinu ohrožených druhů zvířat IUCN. Je erbovním zvířetem pražské zoo, jeho chov se datuje do roku 1921. Poslední hříbě narozené vloni v říjnu je již celkově 239. hříbětem, které se narodilo v Troji i dalších zařízení pražské zoo. Zahrada se podílí i na návratu koně do původní domoviny, naposledy letos v červnu přepravila do Mongolska tři klisny.

Pražští koně v Khomiin Talu

Lední medvědi

Jako první zoo na světě odchovala pražská zoo už v roce 1942 lední medvědici Ilun. Uměle krmená samička se ale dožila jen necelého roku. Prvním mládětem, které v zoo samice dochovala přirozenou cestou, byla v roce 1947 známá Polárka. Odchov mláďat ledních medvědů je velmi obtížný, matka potřebuje zcela klidné prostředí. Úspěchy na tomto poli se chlubí i Brno. Medvědice Cora zde poprvé zdárně porodila v roce 2007, kdy přivedla na svět Billa a Toma, podruhé koncem roku 2012, kdy se narodila mláďata, kterým veřejnost vybrala jména Nanuk a Kometa. A její nejnovější přírůstek, narozený v listopadu 2015, se jmenuje Noria.

Medvíďata při hře.

Nosorožec širokohubý (bílý) severní

Světový primát v odchovu kriticky ohroženého poddruhu nosorožce drží od roku 1980 zoo ve Dvoře Králové. Poslední mládě se tu narodilo v roce 2000 a v červenci 2015 tu uhynula samice Nabiré, která byla jednou z posledních pěti severních bílých nosorožců na světě. Nabiré se narodila v dvorské zoo v listopadu 1983 jako teprve druhý nosorožec severní bílý odchovaný v lidské péči, ve dvorské zoo prožila celý život. Zoo Dvůr Králové je proslulá četnými odchovy dalších druhů nosorožců, žiraf, zeber, antilop, ale i gepardů a orangutanů. Zpět do Afriky, do rezervace Akagera ve středoafrické Rwandě, poslali letos v červenci pětici vzácných nosorožců černých.

Dnes tato zoo oznámila, že mezinárodnímu týmu veterinářů, ve kterém byli i její odborníci, se podařilo spermatem uhynulých samců oplodnit vajíčka posledních dvou žijících samic nosorožce bílého severního. Je to jediný způsob, jak zajistit přežití tohoto druhu, poslední samec totiž uhynul v roce 2018. Nyní je ale potřeba počkat, zda se vyvine embryo, výsledky vědci zveřejní okolo 10. září.

Nosorožec Sudán strávil 34 let v zoo ve Dvoře Králové.

Orangutan sumaterský

První orangutan narozený v české zoo byl sameček Kama, který přišel na svět v Praze v červnu 1971. Byl odchován uměle a fixován na lidi. Přes problémy soužití se samicemi se stal otcem dvou potomků Filipa a Pagyho, zemřel v únoru 2013. Druhý orangutan se v pražské zoo narodil v únoru 2013.

Jedna z posledních fotek orangutana Kamy z 25. února

Sloni

Prvními živě narozenými slůňaty v Česku se od roku 2011 chlubí ostravská zoo. Jako první se narodil v březnu slonici Vishesh sameček, byl však neduživý, špatně pil a začátkem května uhynul. Podruhé se chovatelé radovali v dubnu 2011, kdy se slonici Johti narodila samička Rashmi (Paprsek). A v červenci 2017 se Vishesh narodil sameček Chandru. V pražské zoo se v dubnu 2016 narodil Maxmilián, první slůně narozené i počaté v Praze; jeho matkou je slonice Janita, která se do zoo dostala v roce 2012 ze Srí Lanky.

Slůně je samička, hlásí zoo.

Varan komodský

Chov největších ještěrů patří v zoo k nejnáročnějším. V pražské zoo se navíc podařilo odchovat troje mláďata od jedné samice. V Praze se poprvé varani vylíhli v roce 2007. A mláďata, která se zde vyklubala v roce 2011, mají podle genetických testů pouze jednoho rodiče, a to matku. Vznikla totiž nepohlavním rozmnožováním.

Varan komodský

Z dalších aktuálních prvenství se letos například jihlavské zoologické zahradě podařilo poprvé odchovat mládě damana pralesního, v ostravské zoo zase poprvé odchovali potomky šípové žáby pralesničky strašné a v zoo Brno kriticky ohrožené dlouhokrčky McCordovy, želvy původem z Indonésie. Liberecká zoo vloni poprvé odchovala vzácné a ohrožené zoborožce rýhozobé.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...