27. srpna 2019 4:03 Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Nejen nosorožci. České zoo se pyšní řadou unikátních chovatelských úspěchů

První orangutan narozený v někdejším Československu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy První orangutan narozený v někdejším Československu | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Mnoho z jedinečných odchovů v českých zoologických zahradách si už připsalo nejen české, ale i evropské či světové prvenství. Dnes oznámila zoo ve Dvoře Králové, že mezinárodnímu týmu veterinářů, ve kterém byli i odborníci z této zoologické zahrady, se podařilo spermatem uhynulých samců oplodnit vajíčka posledních dvou žijících samic nosorožce bílého severního. Samice žijí v Keni. Vajíčka byla převezena do Evropy. Nyní je ale potřeba počkat, zda se vyvine embryo.

Gorily nížinné

Velkým úspěchem pražské zoo bylo v prosinci 2004 narození gorilky Moji, první gorily narozené v Česku. Matka Kijivu za pomoci otce Richarda tři roky poté přivedla na svět samečka Tatua, který se ale v létě 2012 nešťastnou náhodou oběsil při hře na laně. Třetím potomkem Kijivu je Kiburi, narozený na jaře 2010, čtvrtý potomek Nuru přišel na svět v prosinci 2012.

Gorily nižinné
ČTK

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.