Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Otrávené návnady na zvířata v přírodě bude dohledávat cvičený pes

Magazín

  6:30
JIHLAVA - Otrávené návnady nastražené na vydry, kuny či lišky, na něž často umírají také draví ptáci, začne letos v Česku dohledávat první speciálně vycvičený pes. Česká společnost ornitologická (ČSO) ho získá díky mezinárodnímu projektu dotovanému unií, řekl dnes novinářům její místopředseda Vojtěch Kodet.

Hrdý Quantus. foto:  Petr Topič, MAFRA

Podle ochránců přírody případů otrav volně žijících živočichů přibývá. Nálezů jsou ročně evidovány desítky, ale to je prý jen vrchol ledovce. Ukazuje to zkušenost z Maďarska, kde už speciální psy využívají.

„Obáváme se nárůstů počtu dohledaných dravců,“ řekl Kodet k chystanému nasazení psa v Česku. Psi dokážou dohledat návnady i uhynulá zvířata, která se jinak nenajdou. Ale na druhé straně, nasazování psů traviče v Maďarsku odrazuje, uvedl.

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) připravuje první Národní strategii pro boj s nelegálním zabíjením volně žijících živočichů zaměřenou především na jejich otravy. Popsat by měla současnou situaci a dále uvést, co více lze ještě v českém právním řádu udělat. „Bohužel trávení a jiné způsoby nelegálního zabíjení živočichů, včetně těch přísně chráněných, je problém,“ řekl ministr Richard Brabec (ANO) po dnešním jednání meziresortní pracovní skupiny pro strategii v Telči.

Rybáři a myslivci

Skupina se schází od loňska, dnešního jednání se kromě odborných státních institucí účastnili zástupci policie a nevládních organizací. Strategii by měla vláda projednat do konce roku. Skupina připravuje i metodiku pro veřejnost s návodem, jak postupovat při nalezení uhynulých zvířat.

Otrávené návnady pravděpodobně rozmisťují rybáři, myslivci či zemědělci, jimž vadí kupříkladu vydry, kuny nebo lišky. Draví ptáci, kteří se živí mršinami, bývají nechtěnou obětí. Volně žijící zvířata jsou nejčastěji zabíjena jedem karbofuranem, který zemědělci dřív používali k hubení hmyzích škůdců a jenž je v ČR deset let zakázán. Jeho držení je trestné. Za usmrcení chráněného živočicha hrozí pachateli až tři roky vězení, usvědčení travičů je ovšem velmi obtížné.

Orel skalní (Aquila chrysaetos).

Ornitologická společnost v loňském roce zaznamenala 34 případů otrav ptáků. Dovídá se ale většinou o úhynu jen u nejvzácnějších chráněných druhů. Mezi loňskými případy bylo 12 orlů mořských a jeden orel skalní. První psovod se speciálně cvičeným psem by měl na území celé ČR začít otrávené návnady dohledávat od letošního podzimu. Postupovat bude ve spolupráci s policií. S výcvikem psa pomohou zkušenější Maďaři. Pořízen bude v mezinárodním projektu z programu LIVE.

Autor:

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat