Pátek 29. května 2020svátek má Maxmilián, Maxim 7 °C oblačno Předplatné LN


Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Plzeňští strážníci zajistí odchyty toulavých psů ve Štěnovicích

Pes (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pes (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Plzeňští strážníci budou zajišťovat odchyt toulavých a opuštěných zvířat ve Štěnovicích na jihu Plzeňska. Službu už poskytují Chotíkovu, Třemošné, Starému Plzenci a letos na jaře přibyla Tlučná. S uzavřením veřejnoprávní smlouvy souhlasila rada města, schválit ji musí zastupitelé, řekl ČTK primátor Martin Zrzavecký (ČSSD).

Městská policie Plzeň se o zajištění opuštěných zvířat stará přes deset let, službu poskytuje nepřetržitě 24 hodin, denně se hlídky postarají nejméně o dvě zvířata, zajistí i převoz do útulku.

V březnu požádala o tuto službu obec Štěnovice. „Výjezd k odchytu zvířete tam bude prováděn pouze v případě, že celková bezpečnostní situace v Plzni umožní oslabení sil a prostředků městské policie nebo specializovaná hlídka odchytu zvířat nebude zasahovat na území města,“ řekl primátor. Smlouva se Štěnovicemi bude uzavřená na dobu neurčitou. Do obce vyjedou po osobním nebo telefonickém podnětu kontaktní osoby.

Odchytem zvířat se zabývá v Plzni skupina zařazená pod služebnu Bory. Strážníci musí absolvovat týdenní odborný kurz zaměřený na odchyt toulavých zvířat a zacházení s nimi, složit závěrečnou zkoušku a získat osvědčení z Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. V Plzni je takto vyškoleno 25 strážníků. Ročně provedou kolem 800 odchytů.

Nejčastěji jde o psy, kočky, zbytek tvoří jiná domácí i exotická zvířata. Planých výjezdů je ročně asi 400. „Zajištění psi i kočky jsou umístěni v Útulku pro zvířata v nouzi v Plzni, exotická zvířata převáží strážníci do zoologické zahrady, spolupracují také se Záchrannou stanicí živočichů DESOP v Plzni,“ řekl velitel strážníků Karel Mach.

Informace o odchycených zvířatech naleznou zájemci na odchytzvirat.plzen.eu.

Václav Prokš kš

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...