Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Plzeňští strážníci zajistí odchyty toulavých psů ve Štěnovicích

Magazín

  6:25
Plzeňští strážníci budou zajišťovat odchyt toulavých a opuštěných zvířat ve Štěnovicích na jihu Plzeňska. Službu už poskytují Chotíkovu, Třemošné, Starému Plzenci a letos na jaře přibyla Tlučná. S uzavřením veřejnoprávní smlouvy souhlasila rada města, schválit ji musí zastupitelé, řekl ČTK primátor Martin Zrzavecký (ČSSD).

Pes (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Městská policie Plzeň se o zajištění opuštěných zvířat stará přes deset let, službu poskytuje nepřetržitě 24 hodin, denně se hlídky postarají nejméně o dvě zvířata, zajistí i převoz do útulku.

V březnu požádala o tuto službu obec Štěnovice. „Výjezd k odchytu zvířete tam bude prováděn pouze v případě, že celková bezpečnostní situace v Plzni umožní oslabení sil a prostředků městské policie nebo specializovaná hlídka odchytu zvířat nebude zasahovat na území města,“ řekl primátor. Smlouva se Štěnovicemi bude uzavřená na dobu neurčitou. Do obce vyjedou po osobním nebo telefonickém podnětu kontaktní osoby.

Psí město. V Praze žije 83 tisíc mazlíků, nejčastějšími jmény jsou Ben, Max a Bety

Odchytem zvířat se zabývá v Plzni skupina zařazená pod služebnu Bory. Strážníci musí absolvovat týdenní odborný kurz zaměřený na odchyt toulavých zvířat a zacházení s nimi, složit závěrečnou zkoušku a získat osvědčení z Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. V Plzni je takto vyškoleno 25 strážníků. Ročně provedou kolem 800 odchytů.

Nejčastěji jde o psy, kočky, zbytek tvoří jiná domácí i exotická zvířata. Planých výjezdů je ročně asi 400. „Zajištění psi i kočky jsou umístěni v Útulku pro zvířata v nouzi v Plzni, exotická zvířata převáží strážníci do zoologické zahrady, spolupracují také se Záchrannou stanicí živočichů DESOP v Plzni,“ řekl velitel strážníků Karel Mach.

Informace o odchycených zvířatech naleznou zájemci na odchytzvirat.plzen.eu.

Václav Prokš kš

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...