Pátek 6. srpna 2021, svátek má Oldřiška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Po 175 letech se v Portugalsku objevil medvěd hnědý. Přišel ze Severu Španělska

Magazín

  5:00
Lisabon - Na severovýchodě Portugalska se objevil medvěd hnědý, který sem nejspíš přišel ze Španělska. Na zprávu portugalského úřadu pro ochranu přírody a lesů (ICNF) upozornila agentura AFP. Poslední šelma tohoto druhu byla v Portugalsku podle místních médií zabita v roce 1843 v horské oblasti na severozápadě země, kde se nyní rozléhá národní park Peneda-Geres.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Shutterstock

Zvíře patrně pochází z medvědí populace, která žije v Kantaberském pohoří na severu Španělska, a přešlo hranici. Na portugalské straně byl výskyt šelmy potvrzen v národním parku národní parku Montesinho a v oblasti nedalekého města Bragança.

Hranice Španělska s Portugalskem, kde se nachází národní park Peneda-Geres.

Hranice Španělska s Portugalskem, kde se nachází národní park Peneda-Geres.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

„Poslední zprávy o stálém výskytu medvědů hnědých v Portugalsku pocházejí z 18. a konce 19. století. Pak vymřeli,“ uvedla ICNF.

„Skutečnost, že medvěd překročil hranici, ještě neznamená, že se v Portugalsku usadil. Teď se jedná o jedno zatoulané zvíře,“ konstatoval v portugalském rozhlase Paulo Caetano, autor knihy o této šelmě. Je to patrně mladý samec, který hledá „klidné teritorium, společnost a potravu,“ dodal.

Medvědí populace ve španělském Kantaberském pohoří se od roku 1989, odkdy se sem přemísťují tyto šelmy z jiných oblastí, rozrostla. V roce 2018 čítala kolem 330 kusů, uvádí na svém webu nezisková organizace Fundación Oso Pardo (Nadace medvěd hnědý).

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny
LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny

Vítejte ve 4. týdnu letní soutěže. I v tomto týdnu vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi, hodnoťte výlety ostatním a vyhrajte jednu z 10 týdenních...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat