Středa 21. října 2020svátek má Brigita 15 °C polojasno Předplatné LN


Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Psi si podle vědců vyvinuli ‚lidské obočí‘

Váš mazlíček vám může při troše snahy i docela slušně vydělat. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Váš mazlíček vám může při troše snahy i docela slušně vydělat. | foto: Dogtime.com

New York Už jste někdy přemýšleli o tom, jak se psi naučili dělat své „psí oči“, před kterými jihne pevná vůle i toho nejpřísnějšího páníčka? Podle studie zveřejněné v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) si psi během desítek tisíc let vyvinuli stejné obličejové svaly, které u člověka ovládají pohyb obočí. Díky tomu dokážou nasadit výraz, při němž naše srdce roztaje, napsal zpravodajský server News.com.au.

Výzkum zahrnoval pitvu mrtvých domácích psů a jejich porovnání s volně žijícími vlky, kteří jsou předky našich nejlepších čtyřnohých přátel - a od nichž se oddělili zhruba před 33 000 lety. Vědci pochopitelně ujišťují, že během studie nebylo zabito žádné zvíře.

Vědci také v rámci studie natáčeli dvouminutovou interakci mezi psem a člověkem, kterého pes neznal, a pak stejný experiment zopakovali s vlky. Zaznamenávali přitom, do jaké míry psi a vlci používají specifické svaly kolem očí, díky nimž se zvedá vnitřní část obočí.

Zjistili přitom, že dva svaly kolem očí, které jsou běžně přítomné a dobře vytvarované u domácích psů, vlci podobně vyvinuté nemají. A jen psi dokážou při pohledu na člověka zvednout obočí nahoru.

Pes a ropucha

„Díky tomu jejich oči vypadají větší, podobně jako u lidských dětí,“ řekla spoluautorka studie Anne Burrowsová z Univerzity Duquesne v Pittsburghu. „To u lidí spouští pečovatelské pudy.“ Protože tyto svaly jsou hodně robustní u psů, ale ne u vlků, „napovídá nám to, že tyto svaly a jejich funkce prošly selektivní evolucí“, dodala.

Studie, kterou vedla Juliane Kaminská z Portsmouthské univerzity, staví na předchozím výzkumu - především pak na experimentu japonských vědců z roku 2015. Ten prokázal, že při interakci lidí s jejich psími mazlíčky na obou stranách dochází k uvolňování takzvaného hormonu lásky - oxytocinu. Podobný efekt nastává mezi lidskými matkami a jejich novorozenými dětmi.

Jak spolu komunikovat

Ale nejnovější výzkum by mohl vysvětlovat, jak se psům daří upoutat naši pozornost. Podle vědců existují ještě další vysvětlení toho, k čemu dochází. Pohyb obočí může být důležitý pro vytváření pouta mezi člověkem a psem nejen proto, že vyvolává pečovatelské pudy, ale také proto, že může hrát úlohu při komunikaci mezi psem a člověkem.

Obézní pes (ilustrační foto)

Lidé mají tendenci věnovat během komunikace s jinými lidmi pozornost horním partiím obličeje, a psi mohou reagovat na tuto dynamiku. Další hypotéza uvádí, že zvednutí obočí odkryje bělmo v psích očích, což je také „lidským“ prvkem a lidem to u zvířat připadá přitažlivé. Ostatní primáti mají bělmo tmavé, aby je jejich oči neprozradily predátorům.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Máte doma vybíravého pejska? Problémem může být kvalita krmiva
Máte doma vybíravého pejska? Problémem může být kvalita krmiva

Brit ke své řadě granulí bez obilovin pro malá plemena uvedl na trh i novou řadu kapsiček Brit Care Mini. Ty jsou obohaceny o prebiotika pro dobré...