Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

V brněnské zoo přibyli samci kočky pouštní a jaguarundi

Magazín

  6:37
BRNO - V brněnské zoo přibyli samci kočky pouštní a jaguarundi, měli by vytvořit chovné páry se současnými samicemi. Pocházejí z Estonska a Polska. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí zoo Gabriela Tomíčková.

Brněnská zoologická zahrada představila nové přírůstky. Na snímku je kočka pouštní foto: ČTK

Do Brna dorazil sedmiletý samec kočky pouštní Abba, který se narodil v Zoo Tallinn a v expozici pavilonu Tropické království doplnil samici Evu. Ta v brněnské zoo vychovala spolu se samcem Osirisem celkem deset mláďat. Osiris byl ale výrazně starší než Eva a letos v červenci uhynul.

Oproti své samici je výrazně starší i samec kočkovité šelmy jaguarundi Fox. Podle chovatelů už pravděpodobně není plodný, protože od úspěšného odchovu v roce 2015 se samicí Fionou další mláďata neměli.

„Obě samice jsou přitom v reprodukčním věku, proto jsme jim ve spolupráci s koordinátorem záchovného programu a monitorem chovu hledali nové partnery,“ uvedla kurátorka savců Dorota Gremlicová.

Do brněnské zoo tak nově přibyl i chovný samec jaguarundi, který se narodil loni v Zoo Poznaň. Zabydluje se v expozici pavilonu opic, samici Fioně se představí v nejbližších dnech. Jaguarundi jsou velké zhruba jako kočky, vzhledem ale připomínají spíše pumy. Zajímavostí je, že se často výrazně liší zbarvením. Například Fiona je šedá, Fox rezavý.

Oba kocouři se po příjezdu podle chovatelů rychle aklimatizovali a spojení Abby s Evou bylo bez komplikací. Mluvčí doplnila, že starého chovného kocoura Foxe čeká klidný důchod v péči jeho chovatelky.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!