Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V brněnské zoo přibyli samci kočky pouštní a jaguarundi

Magazín

  6:37
BRNO - V brněnské zoo přibyli samci kočky pouštní a jaguarundi, měli by vytvořit chovné páry se současnými samicemi. Pocházejí z Estonska a Polska. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí zoo Gabriela Tomíčková.

Brněnská zoologická zahrada představila nové přírůstky. Na snímku je kočka pouštní foto: ČTK

Do Brna dorazil sedmiletý samec kočky pouštní Abba, který se narodil v Zoo Tallinn a v expozici pavilonu Tropické království doplnil samici Evu. Ta v brněnské zoo vychovala spolu se samcem Osirisem celkem deset mláďat. Osiris byl ale výrazně starší než Eva a letos v červenci uhynul.

Oproti své samici je výrazně starší i samec kočkovité šelmy jaguarundi Fox. Podle chovatelů už pravděpodobně není plodný, protože od úspěšného odchovu v roce 2015 se samicí Fionou další mláďata neměli.

„Obě samice jsou přitom v reprodukčním věku, proto jsme jim ve spolupráci s koordinátorem záchovného programu a monitorem chovu hledali nové partnery,“ uvedla kurátorka savců Dorota Gremlicová.

Do brněnské zoo tak nově přibyl i chovný samec jaguarundi, který se narodil loni v Zoo Poznaň. Zabydluje se v expozici pavilonu opic, samici Fioně se představí v nejbližších dnech. Jaguarundi jsou velké zhruba jako kočky, vzhledem ale připomínají spíše pumy. Zajímavostí je, že se často výrazně liší zbarvením. Například Fiona je šedá, Fox rezavý.

Oba kocouři se po příjezdu podle chovatelů rychle aklimatizovali a spojení Abby s Evou bylo bez komplikací. Mluvčí doplnila, že starého chovného kocoura Foxe čeká klidný důchod v péči jeho chovatelky.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách
Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách

Také jste radši, když si děti oblíbí hezkou českou písničku místo nějaké v angličtině? Pak se vám rozhodně bude líbit tahle rybičková písnička od...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat