Snímek z fotopasti nainstalované díky mezinárodnímu projektu 3Lynx byl porovnán se stovkami fotografií rysů z nejbližší oblasti jejich trvalého výskytu, tedy ze Šumavy. Zvíře se ale identifikovat nepodařilo, na základě fotografie nešlo ani určit pohlaví.
Rysí putování. Mladý samec nenašel v Brdech partnerku, tak se vrátil na Šumavu![]() |
Rys ostrovid patří mezi skrytě žijící druhy, v únoru a březnu přicházejí samice do říje a samci za nimi podnikají výpravy na vzdálenost desítek kilometrů. Začátkem jara se také osamostatňují koťata a hledají si vlastní domov. To byl zřejmě i případ jedince zaznamenaného v Brdech.
„K zaznamenání přítomnosti rysů je třeba dostatek místních znalostí i pověstného štěstí. Vloni do oblasti zavítal mladý rysí samec Fabián, který se posléze opět vrátil na Šumavu,“ uvedl Martin Strnad z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, který se věnuje výzkumu v projektu 3Lynx. Podle něj je pravděpodobné, že Brdy rysové navštěvují každoročně, avšak zatím nejsou důkazy o trvalém výskytu. „Daří se ale spolupráce s místními správci lesů, se kterými jsme se domlouvali na rozmístění fotopastí v jejich polesí. Věřím, že intenzivní monitoring přinese zajímavé údaje,“ dodal Strnad.
Samec rysa přešel 30 kilometrů přes silnice i železnice![]() |
Arcibiskupství pražské, které v jihobrdských lesích působí, vnímá rysa podle tiskové zprávy CHKO Brdy jako významnou složku zdejšího ekosystému a monitoring šelmy podporuje, neboť jde o pomocníka při ochraně lesa proti škodám působeným spárkatou zvěří.
„Začátkem ledna spatřil člen týmu polesí Rožmitál rysa při pochůzce. O této skutečnosti jsem následně informoval vedoucího správy CHKO Brdy, který zajistil instalaci dalších fotopastí. Že je rys zřejmě stálým obyvatelem lesů naznačuje i nalezení jeho stop ve sněhu v pondělí 23. března,“ uvedl vedoucí polesí Rožmitál Josef Hrdina z Arcibiskupství pražského.