Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN


Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

V Liberci se už podruhé uskuteční mistrovství světa v agility

V Liberci se už podruhé uskuteční mistrovství světa v agility | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Liberci se už podruhé uskuteční mistrovství světa v agility | foto: Shutterstock

LIBEREC V Liberci se už podruhé uskuteční mistrovství světa v agility (FCI Agility World Championship), což je sport, v němž psi pod vedením psovodů překonávají v co nejrychlejším čase a bez chyb překážky. Od 5. do 8. října bude liberecká Home Credit Arena hostit kolem 500 závodníků se psy z více než 40 zemí z celého světa.

I v Česku je tento sport stále populárnější a čeští závodnici patří ke světové špičce, řekla novinářům výkonná ředitelka šampionátu Michaela Caldová.

„Sport vznikl v 70. letech v Anglii jako doprovodný program výstavy CRUFTS, což je největší výstava psů na světě. Dodnes jsou tam různé soutěže v agility,“ řekl šéfredaktor časopisu Psí sporty Jakub Štýbr.

Základy podle něj vycházejí z koňského parkuru. „Skáče se přes překážky, na rozdíl od koňského parkuru psi jsou obratnější, takže je tam i slalom a další překážky jako kladina, áčko nebo houpačka,“ doplnil. Soutěž se běží na dvě kola, jedno jsou jen skoky a pak běh přes překážky na čas a výsledek sčítá. Soutěží psi ve třech velikostních kategoriích.

Agility je pro diváky velmi atraktivní a organizátoři věří, že do liberecké hokejové arény přiláká šampionát tisíce lidí. „Zejména z evropských států přijedou společně s reprezentacemi i četné fankluby a protože agility je velmi populárním sportem i u nás, očekáváme velký zájem také od českých fanoušků,“ řekla Caldová. Vstupenek půjde podle ní do oběhu 5000 a pohybovat se budou v cenovém rozpětí 220 korun za den až po 1100 korun u vstupenky na celý šampionát. Zakoupit je bude možné od 1. března v sítích Ticketpro nebo na pokladně Home Credit Areny. Část výtěžku poputuje na pomoc útulku Azyl pes v Krásném Lese na Liberecku.

Šampionát podle organizátorů z velké části vyprodá ubytovací kapacity ve velkých libereckých hotelích. „Hoteliéři nám většinou vyšli vstříc a v mnoha případech neúčtují za psy žádné poplatky navíc, většina z nich má sama psa,“ řekl Pavel Jakubec, který má na starost produkci. Vedle zajištěného ubytování většinou ve tří- a čtyřhvězdičkových hotelích v Liberci bude podle něj pro účastníky připraveno u sportovní haly také karavanové městečko, které pojme 120 obytných vozů. „Pokud nebude stačit, jsme připraveni ho rozšířit,“ dodal.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!