Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
130 let

Lidovky.cz

Ve Francii pečují o týrané chrty ze Španělska. Majitelé je bili a nechali hladovět

Magazín

  6:00
Villette-sur-Aube - Ve Španělsku je jejich majitelé nechávali hladovět, bili je a týrali. Mimo, Renata a 30 dalších chrtů galgo přijeli do Francie nedaleko Troyes, aby tam byli adoptováni a ošetřeni. Vyjeli ze Sevilly a nyní začínají nový život díky sdružení Chrti bez hranic, které vede Odile Brochotová.

Ve studeném hangáru zahřívají dobrovolníci z tohoto sdružení se sídlem ve Villette-sur-Aube vystrašené chrty pomocí pokrývek, krmí je a hladí.

Španělsko je jednou z mála zemí Evropské unie, která povoluje lov s pomocí chrtů, galgos nebo podencos, kteří dokážou běhat rychlostí až 90 kilometrů v hodině, usmrtit a donést zajíce. Ve Francii je tento lov zakázaný od roku 1844.

Koncem lovné sezony, která trvá od listopadu do února, se mnozí z galgueros, majitelů těchto psů, kteří je nechávají masově a bez jakékoli kontroly rozmnožovat, svých zvířat zbavují. „V tom lepším případě je ponechají vlastnímu osudu, v tom horším chrti pomalu a bolestivě umírají, řekla agentuře AFP Brochotová. „Věší je na stromy, lámou jim nohy, aby se nevraceli, smýkají je za autem,“ vysvětluje.

Ve Francii jen desítka určena k adopci

Ve Španělsku a v Evropě lidé pravidelně demonstrují proti týrání těchto psů. Ty, kteří byli ponecháni osudu, přivádějí do obecních útulků. Mnozí jsou po několika dnech usmrceni injekcí.

Před příjezdem do Francie se o chrty stará a operuje je Nadace Benjamina Mehnerta. Založena byla v roce 2010 v provincii Sevilla a k dispozici má kliniku a útulek pro 450 psů.

Z těch, kteří přijeli do Francie, je jen desítka určena k adopci. Mají na krku červený obojek.

Veterinářka Maryline Bourcetová kontroluje zdravotní stav zvířat. „Zjišťuji, zda jsou očkováni proti vzteklině, zda nemají parazity. Pokud se ukáže, že tomu tak je, jsou léčeni,“ říká. „Galgo je citlivý, odolný, přítulný. Je to vhodný pes do rodiny,“ dodává.

Brochotová umístila přes 1200 chrtů

Sophie Van Wijková drží Amadoru na vodítku. Tento černobílý chrt má za sebou trudnou minulost. „Amadora měla zlomenou pravou zadní nohu. Uzdravila se,“ říká.

Amadora strávila přes rok ve španělském útulku. Někteří psi tam ale jsou i několik let. Renata má zase obvaz na tlapce. V Seville jí operovali zlomeninu. Brigitte Gervaisová bude adoptovat Mima, čímž mu dá novou šanci.

Odile Brochotová jezdí po Francii, Belgii a Švýcarsku, aby našla domov pro zvířata, jež si prošla peklem. Podařilo se již umístit více než 1200 chrtů za skromnou částku 277 eur (přes 7000 Kč) za jedno zvíře.

Podobně jako u tuleních mláďat je rovněž osud chrtů pro Brigitte Bardotovou naléhavým bojem. Bardotová předsedá nadaci na ochranu zvířat, která nese její jméno. „Státní úřady, vláda i španělský král ten boj podceňují,“ stěžuje si bývalá herečka, která už má sama 11 psů. „Jakmile budu mít možnost, vezmu si chrta, protože je miluju,“ říká.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!