Středa 11. prosince 2019svátek má Dana 1 °C skoro jasno Předplatné LN


16. listopadu 2017 6:20 Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Záchranné stanice letos přijaly 20 tisíc zvířat, některá zbytečně

V útulcích se dají najít snad všechna psí plemena. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V útulcích se dají najít snad všechna psí plemena. | foto: Shutterstock

PRAHA Záchranné stanice pro zraněné živočichy letos přijaly 20.000 zvířat. Takového počtu dosáhly poprvé loni, a to 17. prosince. Dříve měly zvířat méně. Podle pracovníků stanic se většina zvířat dostala do problémů kvůli lidem. Mezi přijatými byla i mláďata, zbytečně odebraná rodičům. Uvedl to dnes Český svaz ochránců přírody (ČSOP), pod který patří Národní síť záchranných stanic.

Jak řekla Zdeňka Nezmeškalová z ČSOP, loni záchranné stanice přijaly za celý rok 20.345 zvířat a letos toto číslo bude pravděpodobně překonáno. Pořadové číslo 20.000 získala těžce zraněné volavka popelavá, kterou lidé našli v Praze-Čimicích. Nepodařilo se ji zachránit a musela být utracena. Takový osud ale potká jen malou část přijatých zvířat, 60 procent se podaří vyléčit a vrátit do přírody.

„Z těch zbývajících tvoří část úhyny nebo nucené utracení, část jsou zvířata, která nemohou být vrácena do volné přírody a zůstávají na stanicích pro ekologickou výchovu,“ řekla Nezmeškalová. Je to třeba případ káněte popáleného elektrickým proudem nebo srnčete, které někdo odchoval doma a zvyklo si na lidskou péči.

Právě mláďata se podle Nezmeškalové dostávají do stanic často, až 80 procent z nich ale přinesou lidé zbytečně, protože mají dojem, že rodiče svého potomka opustili. V takovém případě ochránci zvířat doporučují telefonát na některou ze záchranných stanic. Tak by lidé měli jednat vždy, když si nejsou jisti, zda je mládě skutečně v nebezpečí. Podle ochránců je každoročně „ukradeno svým rodičům“ až 2000 mláďat.

Psí útulek - ilustrační foto.

Další část přijatých zvířat tvoří zranění jedinci. Mezi důvody zranění patří doprava, nárazy do skleněných ploch, popálení o elektrické vedení, zranění psem nebo kočkou a také pády do jímek nebo šachet. „Nelehké bývají odchyty ptáků omotaných rybářskými vlasci či poraněných od rybářských háčků,“ uvedli ochránci přírody. V jejich péči skončili letos tisíce ježků, stovky netopýrů, poštolek, zpěvných ptáků, ale také příslušníci vzácných druhů, například orli mořští a skalní, sokoli, sýčci, vydry, dudci a černí čápi.

Národní síť záchranných stanic funguje od roku 1998, dnes má 33 stanic, které pokrývají celé území České republiky. V Praze navíc existuje zvířecí záchranka, která zajišťuje odchyt a svážení zraněných zvířat v hlavním městě. Provoz stanic stojí ročně 50 milionů korun, letos na ně ČSOP získala od ministerstva životního prostředí a ministerstva zemědělství 17 milionů. Lidé, kteří by na provoz stanic chtěli přispět, získají bližší informace na webu.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.