Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Magazín

Jako jediný pochopil, že se stydím, vzpomíná spisovatel Emil Hakl na Josefa Somra

Výpravčí Hubička. Oscarem oceněný film režiséra Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky vznikl podle stejnojmenné novely Bohumila Hrabala v roce 1966. Josef Somr. d'apres le roman de Bohumil Hrabal based on the novel by Bohumil Hrabal COLLECTION CHRISTOPHEL © Filmove Studio Barandov | foto: Profimedia

Premium Doporučujeme
„Ty vole, tebe jsem bít nechtěl...“ Tak zní poslední replika Josefa Somra v klasickém filmu Žert, jehož námětu už dneska ne každý rozumí; pro pamětníka svazáckých časů je to však závěr skoro až antické tragédie.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Když přišel Vladimír Michálek s nápadem, že by natočil biják podle mé knihy O rodičích a dětech, lekl jsem se poprvé. V textu totiž není absolutně žádný děj, nulový příběh, nic. Dva chlapi se prostě jen šourají parkem a sem tam si předhazují výčitky, které už čas dávno vyřešil. Táta se synem, takže víceméně jasné téma. Sem tam nějaký ten fórek; pro nezúčastněného čtenáře (natož diváka) nic zajímavého. Sem tam zazní otcovy vzpomínky z války, jak ho málem zastřelili, ale pro současníka nic objevného – normálka.

Když mi Vladimír M. v roce 2006 nahlásil, že je věc domluvena a že mám začít dělat na scénáři, lekl jsem se podruhé.

Josef Somr a Jana Dítětová ve filmové podobě románu Milana Kundery Žert. Podle Jiřího Trávníčka je tato kniha jednou z těch, které ve své době výrazně zacloumaly českou společností.

Když mi sdělil, že svěří hlavní roli panu Josefu Somrovi, lekl jsem se potřetí. Z mnoha mých zamilovaných filmů, viděných třikrát až třicetkrát, jsem měl tohoto herce zafixovaného jako nepoddajného ranaře (Žert, Údolí včel, Smrt černého krále a jiné), případně jako frajera, který má život na háku a jede si to své (Ostře sledované vlaky, Vražda v hotelu Excelsior).

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor: