Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

Rozhovory s osobnostmi

Moje maminka zemřela, když mi bylo 17. Byl jsem přesvědčený, že také zemřu brzy, říká Arnošt Goldflam

Arnošt Goldflam | foto: Michal SváčekMAFRA

Premium Rozhovor
Herec, režisér a spisovatel Arnošt Goldflam o bouřlivé historii svého „taty“ a maminky, posedlosti četbou a o tom, proč je dobré nevynechávat ze života smrt.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit se slevou až 45 %

Naposledy jsme ho viděli v televizi jako svérázného strýčka špuntů na cestě. Zároveň připravuje hned několik nových knih a režíruje v divadle. A poprvé také spojil síly se svým synem, který jednu jeho knížku ilustruje.

Pochází sice z Brna, ale už dlouho žije na kraji Prahy, v rodinném domku v Ruzyni. Přímo kolem nich projíždějí každou chvíli vlaky, což jim prý vůbec nevadí. Jen má trochu strach z připravované rychlodráhy na Kladno. Jinak je v téhle čtvrti spokojený, líbí se mu procházky v Divoké Šárce i oboře Hvězda, které jsou velmi blízko. Bylo to šikovné hlavně v dobách, kdy byly jeho děti malé a jezdilo se s nimi na procházky v kočárku. Dříve se ho často vyptávali, jaké to je, pořídit si děti ve vyšším věku. Dnes už jsou i jeho nejmladší potomci, kvůli kterým začal psát pohádky a dětské knihy, odrostlejší.

Je to tedy zase v něčem jiné, mít dospívající potomky coby sedmdesátník? „Mrzí mě, že su starej a už nemám tolik sil,“ říká Arnošt Goldflam. „Možná bych měl větší otcovské ambice. Oni jsou hodní a šikovní, tak není důvod je nějak moc mentorovat,“ dodává ale vzápětí.

Děti se zřejmě vydají výtvarnou cestou ve stopách své maminky, scénografky Petry Goldflamové Štětinové – byť ani tatínkovi nebylo výtvarno v životě vůbec cizí, jak tento muž mnoha profesí v rozhovoru prozrazuje.

V novém seriálu Špunti na cestě jste se objevil jako bratr Miroslava Donutila. Předpokládám, že se z brněnských časů dobře znáte. Sešli jste se už někdy před kamerou?
Známe se odedávna, snad padesát let. V době, kdy byl v Brně na Provázku, jsme spolu hrávali – já tedy jen malé roličky, zatímco on už byl naplno herec. Bylo to příjemné setkání ve Špuntech po letech, probrali jsme všechno, živé, mrtvé... Herecky jsme se za tu dobu vlastně nepotkali, ale občas jsme se sešli, pochválil jsem ho – teď třeba hraje výborně ve Smrti obchodního cestujícího v Městských divadlech pražských.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit
+ 2 měsíce zdarma na Canal+
Premier League WTA

Roční

490
890 Kč
Předplatit
Ušetříte 400 Kč
Následně 890 Kč/rok
+ 2 měsíce zdarma na Canal+
Premier League WTA

Dvouleté

990
1 690 Kč
Předplatit
Ušetříte 700 Kč
Následně 1690 Kč/2 roky
+ 2 měsíce zdarma na Canal+
Premier League WTA

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!