Pátek 19. srpna 2022, svátek má Ludvík
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rozhovory s osobnostmi

Moje maminka zemřela, když mi bylo 17. Byl jsem přesvědčený, že také zemřu brzy, říká Arnošt Goldflam

Arnošt Goldflam | foto: Michal SváčekMAFRA

Premium Rozhovor
Herec, režisér a spisovatel Arnošt Goldflam o bouřlivé historii svého „taty“ a maminky, posedlosti četbou a o tom, proč je dobré nevynechávat ze života smrt.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Naposledy jsme ho viděli v televizi jako svérázného strýčka špuntů na cestě. Zároveň připravuje hned několik nových knih a režíruje v divadle. A poprvé také spojil síly se svým synem, který jednu jeho knížku ilustruje.

Pochází sice z Brna, ale už dlouho žije na kraji Prahy, v rodinném domku v Ruzyni. Přímo kolem nich projíždějí každou chvíli vlaky, což jim prý vůbec nevadí. Jen má trochu strach z připravované rychlodráhy na Kladno. Jinak je v téhle čtvrti spokojený, líbí se mu procházky v Divoké Šárce i oboře Hvězda, které jsou velmi blízko. Bylo to šikovné hlavně v dobách, kdy byly jeho děti malé a jezdilo se s nimi na procházky v kočárku. Dříve se ho často vyptávali, jaké to je, pořídit si děti ve vyšším věku. Dnes už jsou i jeho nejmladší potomci, kvůli kterým začal psát pohádky a dětské knihy, odrostlejší.

Je to tedy zase v něčem jiné, mít dospívající potomky coby sedmdesátník? „Mrzí mě, že su starej a už nemám tolik sil,“ říká Arnošt Goldflam. „Možná bych měl větší otcovské ambice. Oni jsou hodní a šikovní, tak není důvod je nějak moc mentorovat,“ dodává ale vzápětí.

Děti se zřejmě vydají výtvarnou cestou ve stopách své maminky, scénografky Petry Goldflamové Štětinové – byť ani tatínkovi nebylo výtvarno v životě vůbec cizí, jak tento muž mnoha profesí v rozhovoru prozrazuje.

V novém seriálu Špunti na cestě jste se objevil jako bratr Miroslava Donutila. Předpokládám, že se z brněnských časů dobře znáte. Sešli jste se už někdy před kamerou?
Známe se odedávna, snad padesát let. V době, kdy byl v Brně na Provázku, jsme spolu hrávali – já tedy jen malé roličky, zatímco on už byl naplno herec. Bylo to příjemné setkání ve Špuntech po letech, probrali jsme všechno, živé, mrtvé... Herecky jsme se za tu dobu vlastně nepotkali, ale občas jsme se sešli, pochválil jsem ho – teď třeba hraje výborně ve Smrti obchodního cestujícího v Městských divadlech pražských.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Mohlo by vás zajímat