Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Magazín

Živote, překvap mě! Největší zabiják dlouhověkosti je nedostatek nadšení a údivu, říká tanečnice Jana Drdácká

Jana Drdácká | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Premium Rozhovor
Tanečnice a choreografka Jana Drdácká o dialogu mezi babičkou, vnučkou a dvěma staletími, o mytí záchodů v Americe i o smíření s největší životní ztrátou, která může matku potkat.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Jana Drdácká je autorkou tanečně-divadelního představení Sen o Boženě, v němž se citlivě experimentuje s prolínáním různých forem tance a pohybu i dobovými záběry a rodinnou pamětí.

„Představení Sen o Boženě není o Boženě Němcové, jak by si možná někdo mohl myslet, ale o mé babičce, Boženě Drdácké. Žila více než sto let, narodila se za kteréhosi císaře a po mnoha válkách a diktaturách zemřela za kteréhosi prezidenta.

Původně to vypadalo, že se budu držet jen jejího života, ale nakonec se v představení prolíná její život s mým a zároveň je to pocta všem ženám a jejich příběhům,“ vysvětluje tanečnice, která se dvacet pět let věnuje flamenku a její podivuhodný osud si v ničem nezadá s osudem její babičky.

Lidovky.cz: Kdo vlastně byla Božena Drdácká?
Dívka z chudých poměrů. Její maminka byla švadlena, otec zemřel velmi mladý. Babička vyrůstala v době, kdy bylo zvykem, že se děti musejí podílet na běhu domácnosti. Byla společensky hodně aktivní, působila jako ochotnická herečka a zpěvačka.

V divadle se seznámila s mým dědečkem, vdala se a po čtyřicítce měla děti. Když jí zemřela milovaná dcera Dulinka, na divadlo zanevřela a její život nabral úplně jiný směr.

Lidovky.cz: Vy jste s babičkou měla velmi silný vztah, že?
Já jsem ji tak dobře poznala jen díky tomu, že žila velmi dlouho, zemřela až ve 102 letech. Když jsem se narodila, bylo jí sedmdesát, to už někteří lidé nemají tolik sil věnovat se vnoučatům, u ní to ale neplatilo.

V Telči, kde žila, jsme spolu trávily hodně času. Narodila jsem se půl roku po smrti jejího muže, mého dědy, a babička měla velmi silné vnuknutí, že jsem jeho převtělením.

Lidovky.cz: Co jste si o tom jako dítě myslela?

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se