Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Magazín

Rodiče chtějí být originální. Jaká se v Česku nejčastěji dávají jména a proč odvážnější dostávají dívky?


Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Premium Doporučujeme
Je běžnějším jménem Martina, nebo Mia? Jana, či Vanesa? Ačkoli se zdá, že v českých zemích je správně první možnost, je to přesně naopak. Časy se změnily a s nimi i trendy v křestních jménech. Proč jsou rodiče v případě dívek mnohem odvážnější?

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Syna jsme pojmenovali Michal po tatínkovi a vlastně i po mně, říká maminka Michaela a pokračuje: „Dcera je po mužově babičce Miluška, takže držíme pořád i stejný monogram.“ Pojmenování dětí po někom z rodiny, třeba po milované babičce či tetičce, zmiňuje řada rodičů, kteří tak chtějí připomenout jejich památku a také se přihlásit k rodinné tradici. Naopak tatínek Marek k výběru jména pro potomka říká: „Shodli jsme se, že nechceme opakovat, co už v rodině je nebo bylo, aby bylo dítě nepopsaný list papíru a neneslo si ve jméně nějaký odkaz.“

Důvody ale mohou být úplně jiné: „Pojmenovala jsem syna Vilém, protože se mi líbila písnička Vilém peče housky,“ usmívá se maminka Markéta. Dnes, v době, kdy není těžké najít si na internetu různé seznamy oblíbených jmen, se řada rodičů dívá i na statistiky, většinou proto, aby se netrefila zrovna do nějakého „módního“ jména a jejich potomek neměl v každém kolektivu zástupy jmenovců. Jinými slovy: chtějí pro dítě originalitu.

Kdo vede

V českých žebříčcích dlouhá léta kralovala Tereza, později se ujala vedení Eliška, která v poslední době soupeří o první místo s Annou. U chlapců se rovněž už více než dvě desítky let střídají na prvních místech Jan a Jakub, dříve následovaní Tomášem, v posledních letech nabírá na síle dříve ne až tak běžný tvar Matyáš.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se