17. dubna 2010 7:30 Lidovky.cz > Relax > Vztahy

Kamarádky z Letné: Politika, pravopis a sex

Mobil. Posel dobrých, ale i špatných zpráv  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mobil. Posel dobrých, ale i špatných zpráv | foto: Foto archiv LN

Asi to fakt nepůjde – vydechla Klaudie sklesle, když se sesula na lavičku v Letenských sadech. „Viktor je milý, a když jsme sami, máme se nádherně, ale jakmile s námi jsou ty jeho dcery, rázem je z něj jiný člověk. Jako by se z něj stal učitel. Mentoruje, důležitým hlasem je poučuje, dokonce začne mluvit spisovně. Připadá mi směšný,“ rozvíjela svoji úvahu.

Jenže z jejího minulého vyprávění je mi jasné, že nejde ani tak o nějakou směšnost, ale spíš o to, že přestala být pro Viktora jediným středobodem jeho života. Respektive že si to konečně uvědomila. A nejen to.

"Najednou víc poslouchám, jak mluví. Třeba pořád říká ježíši. Já jsem sice dost vlažně věřící, ale přece jen... Nějak se mi vštípilo do paměti, když mi babička říkala, že se nemá brát jméno boží nadarmo. A představuju si, že to třeba jednou bude říkat i před naším dítětem a naučí ho to. Taky mi vadí, že neříká obchod, ale krám a místo všude říká všade. Nechápu, kde k tomu přišel."

"Zadrž," musela jsem ji zastavit. "A miluješ ho ještě? Nebo už tě jenom štve? To je zásadní otázka, na kterou by sis měla odpovědět."

Kdo jsou Kamarádky z Letné

Helena, 39 let

Rozvedená matka dvou dětí, které jí přerůstají přes hlavu. Děsí ji nadcházející čtyřicítka, a tak se snaží užít si života, dokud to jde. Miluje snídaně do postele, svoji práci a sex.

Klaudie, 33 let

Svobodná, někdy až moc. Perfekcionistka, která chce všechno – skvělou práci, partnera i děti. Jenže s nikým dlouho nevydrží. Miluje čerstvý chleba s máslem, svoji práci a sex.

-

Kamarádky z Letné - sloupek s hvězdičkou

-

Klaudie se na dost dlouhou chvíli zamyslela a pak z ní vypadlo: "Nevím. Mám pocit, že ta moje fascinace byla víc fyzická než duševní. Teď ale nacházím stále víc rozdílů v našich povahách. Třeba politika: on je v podstatě levičák, a já už odjakživa volím ODS, kterou on nesnáší. Vždycky jsem říkala, že když má někdo špatné politické smýšlení – tedy jiné než já, tak je to vada charakteru. Že to souvisí s jeho názorem na peníze, na spoření, na kulturu... A teď se bojím, že jsem fakt měla pravdu. Co ty víš, proč Zeman žije na Vysočině a jeho žena v Praze – třeba ten prvotní problém opravdu začal u toho, že on je levičák a ona pravičák?!" rozjela se.

"Klaudie, kdyby ses měla koukat na to, jak kdo mluví, a ještě ho lustrovat, koho volí, nevdala by ses nikdy. Důležité je, jestli vám to klape v posteli, jestli se na něj těšíš, nebo jsi spíš otrávená, když se máte vidět, a jestli máš pocit, že by tě podržel, kdybys to potřebovala. Na to ostatní se vykašli," řekla jsem, ale stejně jsem věděla, že ten výčet může být o dost delší.

"No právě… ta postel! Už to není, co to bývalo. Dřív ho vzrušovaly moje hlasité projevy, ale od té doby, co jsou s námi častěji v bytě jeho dcery, mě neustále okřikuje. Jednou jsem se totiž nechala unést a ta mladší se přišla zeptat, co se děje. Byl, jako když ho opaří. Řekl, že tohle se prostě už nesmí opakovat. Jenže teď mám zase blok já. Nesnesu, aby mě někdo dirigoval, a když u toho mám být zticha, nic z toho nemám."

"Tak se budete milovat jen ve dnech, kdy s vámi holky nejsou. Aspoň po sobě budete víc toužit," uklidňovala jsem ji. Ale neuklidnila. Vypálila ten největší argument: "A víš, co je vůbec nejhorší? Zjistila jsem, že dělá gramatické chyby v esemeskách. No mohla bys chodit s někým, kdo ti napíše: ,Tesim se, az budes spatky‘?"

Facebook

Rády si přečteme vaše zkušenosti. Můžete psát buď do diskuse pod článkem na www.lidovky.cz, nebo na naši stránku Kamarádky z Letné na Facebooku.

Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu
Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu

Teploty stoupají a krásné počasí nás zve do stínu stromů zahrad a parků. A to je ideální příležitost něco si ukuchtit. Inspirujte se nejlepšími recepty na grilování od našich uživatelek.