7. května 2010 7:45 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Krize a finanční stres kazí Američanům sex, odhalil průzkum

Milenka - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milenka - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

WASHINGTON Američané starší 45 let jsou mnohem přístupnější mimomanželskému sexu než byli před deseti lety, ale uchylují se k němu méně často a přináší jim méně uspokojení. Vyplývá to z průzkumu, který zpracovalo americké Sdružení důchodců.

Podle socioložky Pepper Schwartzové má dnes na chování lidí nad 45 let velký vliv finanční stres. Lidé jsou ve svém chování liberálnější, ale sex kvůli finančním obavám provozují méně často.

V minulém průzkumu, který sdružení zpracovalo v roce 1999, označilo 41 procent dotázaných mimomanželský sex za chybu. V letošním průzkumu to bylo jen 22 procent. Frekvence pohlavního styku - manželského i mimomanželského - se ale v této věkové kategorii snížila o deset procentních bodů. Na dotaz, zda jim sex přináší uspokojení, odpovědělo letos kladně 43 procent dotázaných, zatímco při minulém průzkumu 51 procent.

Sexuální apetit je ve zkoumané věkové kategorii rozdílný podle pohlaví.

Muži nad 45 let na sex myslí a provozují ho častěji než ženy - alespoň jednou denně na sex myslí dokonce pětinásobně víc mužů než žen. Za pozoruhodné a znepokojivé označují experti fakt, že jen 12 procent mužů starších 45 let používá kondom.

Na dotaz, co by zlepšilo jejich sexuální život, uvedlo 20 procent žen a 37 procent mužů pevnější zdraví, 14 procent žen a 26 procent mužů lepší finanční situaci.

ČTK