23. května 2010 17:49 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Lidé po infarktu se vyhýbají sexu. Obávají se, že by jim selhalo srdce

Sex | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sex | foto: Shutterstock

PRAHA Lidé po infarktu se vyhýbají sexu, bojí se, že by je mohlo přílišné fyzické vypětí zabít. Vyplývá to z výzkumu Americké kardiologické asociace.

Podle asociace se lidé po infarktu sexu vyhýbají především proto, že s nimi jejich lékaři o intimním životě po rekonvalescenci nemluví. Výzkumu se účastnilo 1 700 lidí, z toho 1 184 mužů v průměrném věku 59 let a 576 žen v průměrném věku 61 let.

"Pravděpodobnost, že někdo zemře během pohlavního styku, a to i když se jedná o pacienta po infarktu, je mizivá," říká doktorka Stacy Tessler-Lindauová, která výzkum vedla.

Z výzkumu dále plyne, že po infarktu byli více sexuálně aktivní muži než ženy, a pacienti, kterým lékaři poradili, aby se k intimnímu životu vrátili. Sexuální aktivity s lékaři konzultovala méně než polovina pacientů a přibližně třetina pacientek.

S přibývajícím časem a konzultacemi se stále více mužů a žen odhodlalo otevřeně s lékaři hovořit o návratu k sexuálnímu životu.

Podle sestry Cathy Rossové z Britské kardiologické nadace by měli být pacienti informováni o možnostech opětovného pohlavního styku ve chvíli, kdy jsou propouštěni z nemocnice.

"Někteří lidé jsou vyděšeni z toho, že by po infarktu měli sex. Obávají se, že jeden druhém ublíží kvůli fyzickému vypětí. Ale to je velice nepravděpodobné," uvedla Rossová.

Lékaři upozorňují také na to, že srdeční zátěž při sexu se rovná středně náročným aktivitám jako je překonání několika pater po svých.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!