Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava -1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Lidé po infarktu se vyhýbají sexu. Obávají se, že by jim selhalo srdce

Sex | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sex | foto: Shutterstock

PRAHA Lidé po infarktu se vyhýbají sexu, bojí se, že by je mohlo přílišné fyzické vypětí zabít. Vyplývá to z výzkumu Americké kardiologické asociace.

Podle asociace se lidé po infarktu sexu vyhýbají především proto, že s nimi jejich lékaři o intimním životě po rekonvalescenci nemluví. Výzkumu se účastnilo 1 700 lidí, z toho 1 184 mužů v průměrném věku 59 let a 576 žen v průměrném věku 61 let.

"Pravděpodobnost, že někdo zemře během pohlavního styku, a to i když se jedná o pacienta po infarktu, je mizivá," říká doktorka Stacy Tessler-Lindauová, která výzkum vedla.

Z výzkumu dále plyne, že po infarktu byli více sexuálně aktivní muži než ženy, a pacienti, kterým lékaři poradili, aby se k intimnímu životu vrátili. Sexuální aktivity s lékaři konzultovala méně než polovina pacientů a přibližně třetina pacientek.

S přibývajícím časem a konzultacemi se stále více mužů a žen odhodlalo otevřeně s lékaři hovořit o návratu k sexuálnímu životu.

Podle sestry Cathy Rossové z Britské kardiologické nadace by měli být pacienti informováni o možnostech opětovného pohlavního styku ve chvíli, kdy jsou propouštěni z nemocnice.

"Někteří lidé jsou vyděšeni z toho, že by po infarktu měli sex. Obávají se, že jeden druhém ublíží kvůli fyzickému vypětí. Ale to je velice nepravděpodobné," uvedla Rossová.

Lékaři upozorňují také na to, že srdeční zátěž při sexu se rovná středně náročným aktivitám jako je překonání několika pater po svých.

Premium

KOMENTÁŘ: Koronavirus je hrou o čas. Do roka onemocníme všichni

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejdéle do roka koronavirem onemocníme všichni. Jde jen o to, aby se lidé s těžším průběhem choroby mohli během...

Premium

Úspěšný recept na koronavirus pochází z Číny a zní jasně: Chce to být tvrdý!

Lidé v ochranných rouškách během ranní dopravní špičky v Pekingu (9. března... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Inspirace pro svět: Jak se vlastně Číně podařilo silně zkrotit zákeřnou chorobu? Zatímco pro většinu Západu se...

Premium

Koronavirus nám vletěl do imunitně naivní populace, tvrdí parazitolog Ježek

Petr Ježek, primář laboratoře klinické mikrobiologie a parazitologie nemocnice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tým primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Petra Ježka z příbramské oblastní nemocnice je jedním z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!