Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Afghánskou dívku z ikonické titulky National Geographic zadržela policie, fotograf se jí snaží pomoct

Magazín

  16:22
PÉŠÁVAR (PÁKISTÁN) - Proslulá fotografie zelenooké dívky Sharbat Gulové na titulce National Geographic v roce 1985 obletěla svět. Šlo tehdy o uprchlici z Afghánistánu a snímek pořídil fotograf Steve McCurry. Nyní se Gulová dostala do hledáčku médií znovu. Nedávno ji zadrželi v Pákistánu kvůli podezření, že má zfalšované osobní doklady. Čelí pokutě a hrozí jí až 14 let za mřížemi. McCurry se jí rozhodl pomoct.

Ikonická titulka National Geographic s Sharbat Gulovou. foto: ČTK

Fotograf Steve McCurry na svém Instagramu zveřejnil příspěvek, kde píše o porušení lidských práv v souvislosti se zatčením Sharbat Gulové. „Děláme vše pro to, abychom se dostali k přesnějším informacím. Jsem v kontaktu se svými kolegy a známými v regionu,“ uvádí McCurry.

Zároveň sdělil, že se vynasnaží ženě a její rodině pomoci. „Mám velmi silné námitky proti jednání státních orgánů. Ona i její rodina si už vytrpěly opravdu hodně,“ napsal v příspěvku McCurry.

Pákistán pro falšování

  • Pákistán při svém zátahu proti falešným dokladům zajistil 60 675 kusů u cizinců, kteří v zemi žijí.
  • Podle nejnovějších informací je v Pákistánu 1,4 milionů registrovaných afghánských uprchlíků. Další více než milion je různě po zemi.

Pákistán nedávno zahájil rozsáhlou akci proti falšování dokladů. Snaží se zabránit tomu, aby se tisíce afghánských uprchlíků, kteří žijí v Pákistánu, vyhýbaly počítačovým systémům a oficiální registraci.

Sharbat Gulová si zažádala o doklady v dubnu 2014 pod jménem Sharbat Bibi. Úředník z Národní databáze registrací uvedl, že zmizeli tři zaměstnanci, kteří Gulové doklady vydali. A to ihned poté, co se o zadržení ženy dozvěděli. Federální úřad pro vyšetřování pátrá nejen po nich ale i po manželovi Gulové, uvádí BBC.

Nejznámější fotka

Oslavovaný snímek „Afghánská dívka“ vyfotil McCurry v roce 1984, tehdy bylo Gulové 12 let. Fotografii pořídil v uprchlickém táboře na severozápadě Pákistánu při sovětské okupaci Afghánistánu. Titulka National Geographic s touto fotkou se stala jednou z nejznámějších na světě.

V roce 2002 McCurry Gulovou znovu vypátral. V té době žila v odlehlé afghánské vesnici s manželem pekařem a třemi dcerami.

Sharbat Gulová po zadržení.

Sharbat Gulová po zadržení.

Fotograf také zařídil pro Gulovou a její rodinu finanční pomoc, aby jí splnil její největší přání – absolvovat pouť do Mekky.

Sharbat Gulová se později se odstěhovala zpátky do Pákistánu, bydlela blízko města Pešavár a afghánské hranice.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat