Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zemřel textař Zdeněk Rytíř, autor desítek hitů

Lidé

  10:17aktualizováno  12:23
Ve věku 69 let zemřel v noci na dnešek po dlouhé nemoci textař, skladatel a muzikant Zdeněk Rytíř. Potvrdila to rodina a jeho kamarád, televizní režisér a producent Petr Soukup.

Zdeněk Rytíř foto: ČTK

Rytíř skládal pro Martu Kubišovou, Helenu Vondráčkovou, Václava Neckáře, Petra Spáleného, Michala Tučného či pro skupinu Olympic. Na Rytířovo úmrtí upozornilo Country Radio.

Byl autorem překladů textů k písním Boba Dylana, například Jako solnej sloup, s níž se proslavil Petr Kalandra, nebo Časy se mění.

Zdeněk Rytíř

Zdeněk Rytíř se narodil 11. dubna 1944 v Táboře. Po gymnáziu studoval angličtinu a japonštinu na filozofické fakultě, ale z osobních důvodů studium předčasně ukončil. Na vysoké škole začal psát poezii a hrál na baskytaru a foukací harmoniku v několika skupinách. K textařině se na profesionální úrovni dostal coby člen hudební skupiny Mefisto.

Rytíř rád spolupracoval s Václavem Neckářem, před deseti lety byl dramaturgem jeho narozeninového koncertu v pražské Lucerně, kde zpěvák oslavil šedesátiny. Hrál ve skupinách Blue Five, Hells Devils a Karkulka. Spolu s Karlem Svobodou založil Mefisto. Následně také hrál v doprovodném orchestru Golden Kids a v roce 1977 stál u obnoveného Apolla Petra Spáleného. Jako hráč hostoval i ve skupině Michala Tučného Tučňáci.

Pro Karla Gotta otextoval slavný duet Zvonky štěstí nebo písničky To musím zvládnout sám a Zůstanu svůj. Byl podepsaný také pod slovy úvodní melodie kresleného seriálu Včelka Mája.

Rytíř spolupracoval i s Petrou Janů

Trojnásobná zlatá slavice Petra Janů poté, co začala spolupracovat se skladatelem Otou Petřinou a textařem Rytířem, si zajistila místo na české rockové scéně. S nimi natočila desky Motorest a Exploduj.

Rytíř byl dlouho nemocen, fámy o jeho úmrtí se objevovaly od roku 2010. Celoživotní náruživý kuřák trpěl chronickou obstrukční plicní nemocí, která jej několikrát přivedla do nemocnice.

Byl autorem textu k titulní písni Den, kdy se vrátí láska pro populární televizní seriál Pojišťovna štěstí.

Výběr nejznámějších hitů

Snídaně v trávě

Pověste ho vejš

Za všechno může čas

Báječná ženská

Tam u nebeských bran

Ša-la-la-la-li

Zvonky štěstí

Alenka v říši divů

Autoři: ,